TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, Maya Lomidze ile Rusya pazarını konuştu

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, Maya Lomidze ile Rusya pazarını konuştu
15 Aralık 2020, 09:33
TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, İngiliz Seyahat Acentaları Birliği (ABTA) görüşmesinin ardından ikinci online toplantısını Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze ile yaptı.

TÜRSAB, Türkiye’nin en önemli yurt dışı turizm pazarlarının sektör başkanlarıyla 2021 yılına yönelik beklenti ve taleplerle ilgili online toplantılarına devam ediyor.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, İngiliz Seyahat Acentaları Birliği (ABTA) görüşmesinin ardından ikinci online toplantısını Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze ile yaptı. İki başkanın görüntülü olarak yaptıkları görüşmede 2021 turizm sezonu öncesinde Türkiye – Rusya turizm pazarında tur operatörleri ve seyahat acentalarının yaşadığı sorunları, çözüm önerilerini, beklenti ve öngörülerini detaylarıyla ele aldılar. Firuz Bağlıkaya, Covid -19 salgınına yönelik Türkiye’de alınan önlemler ile ilgili ATOR Başkanı’na bilgi verdi. Önlemleri yakından takip ettiklerini belirten ATOR Başkanı Lomidze, Türkiye’nin dünyadaki en iyi önlemleri hayata geçirdiğini belirtti. Ancak şu günlerde alınan önlemlerin Rusya’da Türkiye’ye yönelik tur satışlarını düşürdüğünü açıkladı.

RUSYA 2020 YILINI TURİZM AÇISINDAN NASIL GEÇİRDİ?

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze’ye 2020 yılının Rusya’da turizmciler için nasıl geçtiğini sordu. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze “2020'de Rusya'dan yurt dışına yönelik taleplerin yüzde 70 oranında düştüğünü belirtti. Rusların iç turizmde güneydeki Karadeniz illerine yöneldiğini söyleyen Lomidze, buradaki tatil köylerinin beklentiyi karşılamakta yetersiz kaldığını anlattı. Lomidze “Rusya'nın Karadeniz tatil köyleri, Akdeniz, Pasifik veya Karayip tatil köylerinin yerine geçemedi. Her şey dahil sistemde ne gerekli oda hacmine ne de gerekli miktarda 4-5 yıldızlı her şey dahil otele sahibiz. Elbette altyapıya yatırım yapmamız gerekiyor ama etkisi 5-7 yıl sürecektir.” dedi.

“2020 YILINDA RUSYA TURİZM PAZARINDA TÜRKİYE BİR NUMARADAYDI”

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, 2020 yılında Rus tur operatörleri için ilk on destinasyon arasında Türkiye’nin bir numara olduğunu söyledi. Lomidze, Rusya’dan 2020 yılında Türkiye, Tayland, Tunus, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Vietnam, İtalya ve Bulgaristan’a yönelik turizm hareketi gerçekleştiğini belirtti. Tüm yurt dışı seyahatlerinin yüzde 98,5'i turizm amaçlı yapıldı. Türkiye yurt dışındaki bir numaralı destinasyonumuz oldu” dedi.

“TÜRKİYE’NİN 2021’DE RUSYA’DA BİR NUMARA OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, ATOR Başkanı Lomidze’ye 2021 yılı öngörüsünü de sordu. ATOR Başkanı, “pandemi ilkbahar ve yaz aylarında azalırsa, Türkiye'de PCR tetkiki istenmezse, ülkeniz bir kez daha önümüzdeki yaz sezonunda ve belki sonbaharda da Rus outgoing turizminde bir numara olabilir. Her şey yolunda giderse ve yaz sezonu Mayıs ayında başlarsa, Türkiye'de Rus turist sayısı 2020 yaz sezonuna göre %20-25 oranında artacaktır. Türkiye, Rusya’da 2021-2022 ve sonrasında bir numara olmaya devam edecektir. Çünkü Rus turistler Türkiye’yi çok seviyor. Ancak aşı süreci başlasa da belirsizlik devam ediyor, ekonomik ve finansal şartlardan dolayı refah düzeyi düştü. 2021’in 2020’den zorlu geçeceğini düşünüyoruz.” sözleriyle öngörüsünü aktardı.

“RUSYA’DA TÜRKİYE’DEN YENİ DESTİNASYONLAR ÖN PLANA ÇIKMAYA BAŞLADI”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya meslektaşına Rusya'da Türkiye'ye olan ilgiyi artırmak için önerileriniz nelerdir sorusunu da yöneltti. Rusların Antalya harici destinasyonlara da ilgisinin arttı diyen Lomidze, pandemi ülkenizdeki Rus turizminin şeklini çeşitlendirmeye başlangıç yapmak için bir fırsat verdi. Şehir turlarında İstanbul, tarih ve gastronomi turlarında Mezopotamya bölgesi, Orta Anadolu’da Hattuşa, Karadeniz ve Van’a turist akışı artırmak için fırsatınız var. Tur operatörlerimiz, sonbaharda Türkiye-Mezopotamya'ya tur satmaya başladı. Ancak Türkiye'nin bu “yeni” bölgelerinin Rusya pazarında kesinlikle hiçbir tanıtım ve pazarlama çalışması bulunmamakta. Türkiye'ye bu durumda tanıtım temelinde yardımcı olabiliriz. Türkiye'ye fam trip veya basın turu düzenleyebiliriz. Bu anlamda TÜRSAB ile iş birliğine hazırız.” dedi. '2020 yılında 2 milyon Rus turisti ülkemizde ağırladık umarım en kısa sürede 2019 rakamlarını yeniden yakalarız' diyen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, görüşmeyi "2021 yılında Rusları ülkemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız " sözleriyle sonlandırdı.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya’nın bir sonraki görüşmesi Almanya Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig ile olacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha