TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Küçük ve orta boy acentelere öncelik verilsin

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Küçük ve orta boy acentelere öncelik verilsin
17 Ekim 2020, 10:08
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) salgının etkilerinin azaltılmasını desteklemek amacıyla başlatacağı Turizm Destek Paketi Uygulaması'na ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği salgından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm sektörü için dün destek paketi açıklamıştı. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından turizm sektörüne 10 milyar TL kredi sağlanacak. Krediler, 1 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacak.

Kasım gelmeden hayata geçirilmeli

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, söz konusu destek paketiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Atılan bu adımı olumlu bulduklarını belirten Bağlıkaya, “Kasım ayı gelmeden bu uygulamanın çıkmış olması turizmcilerin kış dönemini biraz daha rahat geçirmesine vesile olur. Öncelikle küçük ve orta boy acentelere bunun tanınması iyi olur diye düşünüyorum. Uygulaması da zamanlaması da gayet iyi. Desteğin mümkün olduğunca tabana yayılmasında fayda var.” diye konuştu.

Bağlıkaya, özellikle küçük seyahat acentelerinin bu kredi paketlerinin devamını beklediğini aktararak, destek paketinin piyasayı ne kadar rahatlatacağının gelecek günlerde görüleceğini, sektörün uygun koşullu kredi imkanının daha da genişletilmesini istediğini söyledi.

Firuz Bağlıkaya, sektörün, devlete mümkün olduğu kadar yük olmadan bu süreci atlatmaya çalıştığını dile getirdi.

Yorumlar
Metin Gündoğdu
18 Ekim 2020, Pazar 10:52
Sayın Tursab yetkilileri, Sayın Başkan, bu konuda Devlete yol çizecek olan sanırım sizlersiniz. Acil suretle Tursab'a bağlı acentelerinize ulaşıp , bu acentelerin (REEL ve Cirolarına göre mantıklı) ihtiyaçlarını bulup Teşviğin verileceği merciye ulaştırmanız gerekir. Bu böyle olursa Devlet Bankaları kontrolünde bu işin adilane paylaşımı olacaktır. Bu veya buna benzer acil oluşturulacak bir yol haritası oluşturulup sunulmaz ise, acenteler yine Banka Banka dolaşıp itibar yitirmeye devam etmek zorunda kalacaklardır. Artık ve her zaman! TURSAB olarak tavsiye eden değil, eylemde olan bölümde yer almanız gerekmektedir. Saygılarımla
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha