TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Kişi başı turizm gelirleri düştü, TGA'nın katkısı yok

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Kişi başı turizm gelirleri düştü, TGA'nın katkısı yok
30 Temmuz 2022, 10:11
Ülkeye gelen ziyaretçilerden elde edilen kişi başı ortalama turizm gelirinde düşüş yaşandığına dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2021 yılının ilk 6 ayında elde ettiğimiz 818 dolar turizm geliri bu yılın aynı döneminde 770 dolara düştü” dedi. Bağlıkaya ayrıca TGA’nın hedeflenen başarıyı gösteremediğini vurguladı.

Pandemi döneminin tüketici davranışlarını değiştirdiğini, bu durumun turizm sektörüne de yansıdığını belirten Bağlıkaya, dünya genelinde geceleme sürelerinin arttığını, buna bağlı olarak kişi başına ortalama harcamanın ise yüzde 40’lar seviyesinde yükseldiğini belirtti.

Birgün Gazetesi'nden Buse İlkin Yerli'nin haberine göre, Ocak-Haziran döneminde gelen ziyaretçi sayısında yaşanan yükselişin aldatıcı olmaması gerektiğini, önemli olanın “Kişi başı turizm gelirlerini artırarak gelen turist sayısını artırmak” olduğunu belirten TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, “Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre; dünya genelinde pandemi öncesi dönem olan 2019 yılında seyahat başına ortalama turizm harcaması bin dolar seviyesinde bulunurken bu rakam 2021 yılında 1400 dolara çıktı” ifadelerini kullandı.

Kişi başı gelir düştü

Bağlıkaya, “Biz geçtiğimiz yılsonunda kişi başı ortalama 830 dolar gelir elde ederek dünya ortalamasının çok altında kaldık. Üstelik 2022 yılının altı aylık döneminde kişi başı turizm gelirimiz 2021 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında da yaklaşık yüzde 6 gerilemiş durumda. 2021 yılının ilk 6 ayında elde ettiğimiz 818 dolar turizm geliri bu yılın aynı döneminde 770 dolara düştü” değerlendirmesinde bulundu.

TGA hedeflenen başarıyı gösteremedi

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kuruluş amaçları arasında Türkiye’nin kişi başı turizm gelirlerinin artırılması olduğunu ancak gelinen noktada bu hedefin çok uzağında kalındığını söyleyen Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açıklanan veriler; kişi başı turizm gelirlerimizin dünya ortalamasının çok altında kaldığını açık biçimde ortaya koyuyor. Turizmcilerin ciroları üzerinden alınan katkı payı ile finanse edilen TGA, turizm tanıtımı ve pazarlama pratiğine uzak yapısı ile maalesef hedeflenen başarıyı gösteremedi. Yılın ilk yarısında gelen yabancı ziyaretçi sayısı, 2019 yılının gerisinde kalırken yurt dışında yaşayan vatandaş ziyaretçi sayımızda artış yaşandı. Dolayısıyla hedeflenen tanıtım başarısının yakalanamadığı ortada. Reklamı yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yapmışız.”

“2019 yılında ülkemize gelen düşük gelirli yabancı turist sayısı 2021 ve 2022 yıllarında artarak devam ediyor” diyen Bağlıkaya, şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizin potansiyeli ve özel sektörün özverili çalışmaları sayesinde pozitif yöndeki her türlü doğal, olağan, beklenen gelişim, TGA sayesinde olmuş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. TGA’nın hiçbir katkısı olmadığını tüm sektör biliyor.”

Yorumlar
Meltem özdemir
31 Temmuz 2022, Pazar 05:13
Dön bir aynaya bak sora eleştirmeye kalk
Nebil Çelebi
31 Temmuz 2022, Pazar 06:12
Tursab üstlendiği misyonu yerine getiriyor mu.? Turizmi geliştirmek için bölgeler arası veya ülkelere yapılan karşılıklı İNFO gezileri seçimlere yatırım olarak yandaş acenta taşımak yerine o bölgelerle çalışan kaç acenta davet edildi.? Örneğin Küba ya giden arkadaşlar harita da bu ülke nin yerini biliyorlar mıydı.? Veya Uktaş yönetimlnde bulunan arkadaşların kaçı uluslararası kongre organizasyonu yapan firmalardır.?? Turizmi geliştirmek amacıyla Tursab yönetimi bugüne kadar bakanlığa bir proje sunmuş mu.?? Atalarımız ne güzel söylemiş dinime söven bari müslüman olsa.!!!
Yavuz kurtulan
31 Temmuz 2022, Pazar 01:47
Eleştirmek tabiki herkes konusunda haklı, kişi başı turizm gelirinde düşüşün sebebi tga mı? Tursab olarak sizler neler yaptınız... Herhalde uçak fiyatları, rusya savaşı, Pandemi konusunu unutan bir tursab başkanı var ... Sizin elestrinize katılmıyorum, zarar turkiyenin, ve turizm den hayat akışını devam ettiren milyonlarca insanın ( 3 yıldır is yapamayan borçlu turizm cinin)Bu konu doğru fakat Oteller mesela 5 yıldızlı oteller 3 yıldız fiyatına satışını niye eleştirmiyorsunuz ? Sokak acentalarini neden elestirmiyorsunuz? Tga çok güzel bir sistem, Dövizin yüksek olması turizm iyi olacak anlamına gelmez, kalite öncelik olmalı, tga sayesinde eminim bir çok turizm işletmesi kendini toparladı ve toparlayacak, Tanıtım reklam önemli Örnek sizinde bildiğiniz bir çok insan tatile özel geliyor Yerli turizm saymıyorum, 2019 bizim ülkemize gelen rus ve ukarnya ziyaretçisi kaçtı Şimdi kaç? Veya ucak ne kadardı şimdi ne kadar ??? Teşekkür ederim Eleştirmek doğruyu bulana kadardır!!!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha