TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Bakanımızın, sektör ihtiyaçlarına cevap verecek bir yasa çıkaracağına inanıyoruz

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Bakanımızın, sektör ihtiyaçlarına cevap verecek bir yasa çıkaracağına inanıyoruz
11 Mayıs 2019, 12:19
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yeni yasa çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yeni yasa çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Haber7 Gündem Masası'nın konuğu olan Bağlıkaya 1972'de yürürlüğe giren 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acenatları Birliği yasasının günün şart ve koşullarına uygun hale getirilmesi için altı yedi ay önce Kültür ve Turizm Bakanlığıyla bir çalışma başlattıklarını söyledi.

"Bakanlığımızın da katkılarıyla önemli bir yasa çıkmış olacak"

Yeni yasanın bu yasa dönemine yetişip yetişmeyeceği hakkındaki soruyu cevaplandıran Bağlıkaya "Bakanımızın yasanın haziran ayında çıkarılacağına dair sözleri var, inşallah yetiştirecekler. Yakın bir zamanda meclisin yasa trafiğine girecek ve bakanlığımızın da katkılarıyla önemli bir yasa çıkmış olacak. Seyahat sektörünün pazarlama ayağını düzenleyecek." diye konuştu.

Haksız rekabetle ilgili önemli maddeler var

Yeni yasanın sektörün hangi sorunlarına ne gibi çözümler getireceğine dair soruyu da cevaplayan Bağlıkaya şu bilgileri verdi:
Müşteri, tüketici odaklı bir yasa hazırlandı. Tüketicinin hak ve menfaatlerini koruyacak. Aynı zamanda sektördeki haksız rekabetle ilgili de önemli maddeler içeriyor. Dolayısıyla bir düzenleyici yasa niteliği taşıyor. Kaçak faaliyetlerle ilgili önemli bir takım yaptırımlar geliyor. Kaçak faaliyetlerle ilgili birkaç kelime söylemek gerekirse, son derece tatsız okul kazaları, bayramda turlarla ilgili kazalar yaşıyoruz. Bugüne kadar olanların tamamı hep kaçak faaliyet, kaçak tur kazaları, dolayısıyla hem ekonomimize zarar veriyor, ciddi bir vergi kaybına sebep oluyor. Aynı zamanda da can güvenliği açısından son derece tehlikeli bir durum arz etmeye başladı. Seyahat fazlalaştı, seyahat sayısı fazlalaştı. Artık yurt içinde çok ciddi bir seyahat sayısı var. Bununla doğru olarak gerçekten kontrol altına alınması gereken bir sürü olay yaşanıyor. Bunlarla ilgilide düzenlemeler gerekiyor. Bunun haricinde seyahat acenteleri birliği ile ilgili bir takım düzenlemeler var. Birliğin işleyişi, yapısıyla, etkileriyle, denetlemelerle ilgili. Dolayısıyla çağdaş bir yasa hazırlığı tamamlandı gibi. En kısa zamanda inşallah yeni yasamıza kavuşmuş olacağız."

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha