TTYD

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Acentaların tamamı bu işten şikayetçi

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: Acentaların tamamı bu işten şikayetçi
07 Ağustos 2019, 14:00
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, iç hat yolcu sayısında yaşanan yüzde 15'lik gerilemeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi trafik verilerine göre, Temmuz ayında yolcu trafiği yıllık yüzde 3 düşüşle 22 milyon olarak gerçekleşti. Dış hat yolcu sayısı yıllık yüzde 7 oranında artış gösterirken iç hat yolcu sayısı yüzde 15 geriledi.

Veriyi BloombergHT'den Ceren Dilekçi'ye değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, havayolu şirketlerinin sefer sayısını azaltması nedeniyle iç hat yolcu sayısında düşüş yaşandığını söyledi.

Sefer sayılarının artırılmasıyla ilgili tedbir bekliyoruz

Türkiye'nin belli başlı iki üç şehri dışında diğer illerin tamamında uçuşlarda sıkıntı yaşandığını kaydeden Bağlıkaya konuya ilişkin şunları söyledi: "Sefer sayıları çok azaltıldı bütün özel hava yolları, milli havayolumuz olan Türk Hava Yolları da dahil olmak üzere tüm sefer sayıları düşmüş vaziyette. Yolcunun talebinde bir düşüş olmadığı çok açık çünkü uçak bilet fiyatlarına bakıyorsunuz bilet fiyatlarında anormal bir artış var ancak yolcu sayılarında düşüş var. Sebebi uçuş sefer sayılarının azaltılması. Seyahat acentelerinin tamamı bu işten şikayetçi, yolcu bu işten şikayetçi. Anadolu'nun hiç bir şehrinden İstanbul'a trafik gerçekten eskisi gibi değil. Sefer sayılarının bir an önce arttırılması, sivil havacılığın bu konu ilgili tedbir almasını bekliyoruz. Bu sefer sayılarının azaltılması iç trafiği düşürüyor ister istemez belli olduğu gibi iç turizme de negatif yansıyor buna müsaade etmemek lazım."

Bayram tatilinin uzatılmaması tur satışlarını etkiledi


Bayram döneminde iç turizmde beklenen hareketliliği yorumlayan Bağlıkaya, bayram tatilinin uzatılmaması nedeniyle bekledikleri kadar yüksek satış yaşanmadığına dikkat çekti. İç turizmde canlılığın sürdüğünü fakat istedikleri satış rakamına ulaşamadıklarını kaydeden Bağlıkaya, acentaların elinde hala tatil paketlerinin bulunduğunu söyledi.

Yorumlar
TR 1071
09 Ağustos 2019, Cuma 12:02
Başkan şu otellerde tur satışına ne zaman dur diyeceksiniz ? Bunlar acenta mı otel mi?
Neslihan Yurlu
08 Ağustos 2019, Perşembe 01:33
Başkanım acentalari iyi bir araştırın olur olmicak acentalar açılıyor ve biz onların dolandırdıkları mağdurlar oluyoruz
Birol reis
08 Ağustos 2019, Perşembe 12:25
Turizm araçlarını zırt pırt denetleme yetkisini kim veriyo size.git acentalarını denetle...
Kaya Şahin
08 Ağustos 2019, Perşembe 10:08
Doğru öyle dedi çok pahalı yer Yok nasıl iş anlamadım. Ya başkan şu mağazalarda da az indirim 30 TL su mu olur
Yasemin kocaman
08 Ağustos 2019, Perşembe 01:54
Sayın bakanımız sorun olmadığını söylemişti.acaba yanlış mı algıladım
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha