TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya 2020 yılı beklentilerini açıkladı

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya 2020 yılı beklentilerini açıkladı
27 Aralık 2019, 09:30
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya 2020 yılında Türkiye turizmiyle ilgili beklentilerini açıkladı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya 2020 yılında Türkiye turizmiyle ilgili beklentilerini açıkladı. Milliyet'ten Duygu Erdoğan'a değerlendirmelerde bulunan Bağlıkaya, turizmin 2018’deki yükseliş grafiğinin 2019’da daha yukarılara taşıdığını hatırlatırken; ziyaretçi sayısı ve gelir artışında verimli bir yılın geride bırakılacağını söyledi.

2020'de 56 milyon turiste ulaşırız

Bu veriler ışığında 2020’nin çok daha iyi geçeceğini öngördüklerini belirten Bağlıkaya, “Bu yıl sonuna kadar 45 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşmayı, yurt dışından gelen vatandaşlarımızla birlikte bu sayının 50 milyonu bulmasını bekliyoruz. Buna bağlı olarak 2019 yılı sonunda turizm gelirimizin 32 milyar doları aşacağını tahmin ediyoruz. Turizmin stratejik bir sektör olarak, Türkiye’nin dış ticaret açığını tek başına kapatabilecek güçte. 2020’de 50 milyonu yabancı ziyaretçi olmak üzere yaklaşık 56 milyon ziyaretçiye ulaşmayı, turizm gelirimizin 35 milyar doları aşacağını öngörüyoruz” dedi.

Yeni TÜRSAB yasasının çıkmasını bekliyoruz

2020’de turizmin önemli gündem maddelerinden birinin turizm gelirlerinin artırılması olacağına vurgu yapan Bağlıkaya, bunun için harcama potansiyeli yüksek pazar ve segmentlere ağırlık vermeye devam edeceklerini söyledi. Bağlıkaya, “Özellikle MICE, kültür, kruvaziyer, sağlık, gastronomi, spor ve alternatif turizm alanlarına yönelik etkinliklerimizi artırarak; Hindistan, Çin, Güney Kore ve Japonya gibi yüksek harcama potansiyeline sahip Asya ve Uzakdoğu pazarlarında daha etkin olmayı hedefliyoruz. Gündemimizdeki önemli bir konu da seyahat acenteleri yasası. Yakın zamanda hepimizin menfaatlerini koruyan bu yasanın çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha