Rota

TUROYD yönetimi Bakan Yardımcısı Yavuz ile bir araya geldi

TUROYD yönetimi Bakan Yardımcısı Yavuz ile bir araya geldi
20 Kasım 2020, 23:13
TUROYD geleneksel kahvaltısında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u ağırladı.

TUROYD 20 Kasım 2020 tarihinde Swiss Otel The Bosphorus’da düzenlediği kahvaltıda TC. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve turizm basınını ağırladı. Toplantı açılış konuşmasında TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a katılımlarından dolayı onur duyduklarını belirtti.

“Turizm hafızamız bu süreç ile silinmiştir. Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var”

Ülkemizde ve Dünya genelinde turizmin durumuna gönderme yapan Aksu; “Çıkar yol bulmaya çalışıyoruz. Bu durum en çok istihdamı vurdu, 600 bin personel evde, KÇÖ olsa dahi ne yazık ki bu yeterli değil. Pandemiden sonra turizmi destekleyecek argümanlardan birinin kültür olduğunun farkındayız. Biz profesyoneller eskiden olduğu gibi bugün de üretmek zorundayız. Turizm hafızamız bu süreç ile silinmiştir. Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var. Sektörün desteklenmesi çok önemli yoksa ayakta duramaz” dedi.

“Sahadaki gerçek kahramanlar sizlersiniz”

Turizmcilerin sahadaki gerçek kahramanlar olduğunu belirten Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz “Yatırım elbette önemli. Ancak yatırım profesyonellerin ellerinde değer buluyor. İçinizden gelen biri olarak biliyorum, sizler bazen bir fabrika, bir şehir gibi çalışan tesisleri yönetiyorsunuz. Turizm profesyonelleri sadece turizm değil teknoloji, tarım, kültür, sanat gibi konularda da proje üretecek, söz söyleyecek yetkinliğe sahip. Kalkınmanın en iyi kaldıraçlarından bir olan turizm sektörü, özellikle oteller destinasyonlara büyük katkılar sağlıyor. Şehirde olan her olay, aktivite otelcinin meselesi haline geliyor" diye konuştu.

“İstanbul’daki otelcilik tecrübesini tüm Türkiye’ye yaymamız lazım”

Profesyonel otel yöneticilerinin şehirlerin en önemli paydaşları olduğunu vurgulayan Yavuz, "Üstelik turizm profesyonelleri sahip oldukları bilginin yanı sıra sahip oldukları kültür, görgü ve dünya görüşü ile sadece turizm değil teknoloji, tarım, kültür, sanat gibi konularda da proje üretecek, söz söyleyecek yetkinliğe sahip. İstanbul’daki tecrübeyi tüm Türkiye’ye yaymamız lazım“ dedi. Ülkemizde işlenecek birçok tema ve hikaye olduğunu belirten Yavuz, basit fikri yatırımlar ile müşteri kapasitesinin arttırılabileceğini ve tüm paydaşların işbirliği içerisinde hareket etmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha