20 Ekim 2018
E-Bültene Abone Ol!

TUROYD Başkanı Aksu'dan çarpıcı iddia: Acentaların otellere katkısı %3'ün altında

TUROYD Başkanı Aksu'dan çarpıcı iddia: Acentaların otellere katkısı %3'ün altında
15 Mayıs 2018, 11:09
Turizm Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Can Aksu yine seyahat acentalarına yüklendi. Seyahat acentalarını turizmin etkisiz elemanı olarak nitelendiren Aksu, "Otellere katkıları yüzde 3'ün altındadır" dedi.

Derneğinin Genel Kurul'unda sektörün önde gelen STK'larına sert eleştiriler yönelten TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, 14 Mayıs 2018 pazartesi günü yayınladığı yazılı basın açıklaması ile eleştirilerine devam etti. Özellikle seyahat acentalarına ve üstü kapalı olarak da TÜRSAB'a yüklenen Ali Can Aksu, "Türk seyahat acentelerinin ülke pazarlaması ve müşteri tedariğinde, otellere olan katkısı %3’ün altındadır" iddiasında bulundu.

Turizmdeki sarsıntılardan en fazla otelcilerin ve otel çalışanlarının etkilendiğini söyleyen Ali Can Aksu, açıklamasında acentalarla ilgili olarak şu görüşleri dile getirdi: "Ülkemizdeki turizm pazarı B2B ve B2C online satış kanallarının ve yabancı tur operatörlerin eline geçti. Bu büyük kuruluşlar Türkiye’den milyonlarca dolar rant sağlıyorlar. Konuşmalarında en karlı destinasyonumuz Türkiye diye bahsediyorlar.

Peki bizim acentelerimiz ne yapıyorlar? Taşeronluk! Bu büyük portallarla, operatörlerle anlaşma yapma peşindeler. Bizim otel yöneticilerimize kendi imkanları ile bağlantı kuruyor, kontrat yapıyor zaten. Elimizde çanta gezilmedik fuar, çalınmadık kapı bırakmıyoruz. Biz otel yatırımcısı ve yöneticisi olarak nasıl güveneceğiz acentelerimize? Nasıl karşı duracağız tekelleşmeye? Kendi ülkemizi kendi acentalarımızın satmasını istemek, bunu beklemek midir suçumuz?"

Seyahat acentalarından ilk tepki: Kim bu Ali Can?

Öte yandan Ali Can Aksu'nun yaptığı açıklamalar, seyahat acentalarının yer aldığı iletişim gruplarında herkesin birbirine "Kim bu Ali Can?" diye sormasına neden oldu. Açıklamasının sert bir dille eleştirilmesinin yanında, Ali Can Aksu'nun danışmanlık yaptığı tesislere ve TUROYD'da sponsor olan otellere boykot uygulanması ortaya atılan öneriler arasında...

Yorumlar
Levent ulusoy
16 Mayıs 2018, Çarşamba 03:17
Yurtdisi pazarina verdigin fiyatlari bizede ver gor bakayim katkiyi
Feride Can
16 Mayıs 2018, Çarşamba 09:07
Yurt dışı internet acentelerine fiyatı kendileri veriyor en düşüğünden. Sonra da neden kendi acentelerimiz satmıyor diyor...
Halil Duru
16 Mayıs 2018, Çarşamba 12:09
Aynı gemide olan biz Turizm çalışanları, sektörümüzün tüm bileşenleri ile bir bütünlük sağlama girişiminde bulunmamız gerekirken , yine en kolay çözümü bulanlar var. TUROYD ü dışlayalım. Boykot edelim. Ne Fikir ama. Kolu , bacağı kes , sonra sektörün bütünlüğünden, ortak hedeflerden bahset. Böylesi yorumlarda bulunan meslektaşlarımızı aklıselim davranmaya davet ediyorum. TUROYD , yanlışı da , doğruyu da konuşmaya her zaman Vatan sevdası çerçevesinde konuşmaya hazırdır.
Aykut Bakay
15 Mayıs 2018, Salı 10:27
Yazının başlığına bakıp, içeriğini iyi okumadan yorum yapmak anlamsızlık. Yazıda işini iyi yapan acentacılar savunuluyor. İşini layikiyle yapanlara zaten birşey söylenmiyor. Otel acenta birbirinin ekmeğini yiyiyor, gerektiğinde birbirinin açığını kapatıyor. Bir bilgisayar bir printerla acenta açıp online sitelerden otellere rezervasyon gönderen de acentacı, tek tek yurtdışındaki fuarlara katılıp, yabancı şirketlerle birebir görüşüp emek veren takip eden, teklif veren, işinin peşinde koşan da acentacı. Bunların elenmesi gerekiyor ki oteller de bu işten kazansınlar. Verilen mesajın iyi okunması lazım.
Orhan Genceli
15 Mayıs 2018, Salı 03:45
Arkadaşlar yazının yorumu taraflı diye hemen ön yargılı yazılar yazmak da neyin nesi, Ali Can beyin söylediklerini samimi ortamda hangi otel yöneticisine sorsanız aynı serzenişte bulunacaktır. Bu tür web sitelerini sade Acenteler desteklemiyor biz otel yöneticileri de destekliyoruz ve şimdi günümüz modası taraf olma konusu maalesef tüm sektörlere sirayet etti. Makul ve mantıklı Acente sahip ve yöneticilerinin benzer şikayetlerini hep duyuyoruz. Tursab yeni yönetiminin seçim öncesi verdiği beyanatlarda benzer beyanatlardır, düzgün çalışan Acenteler tabiki kast edilmemektedir. kastedilen Acentelerden ise TURSAB başkanı bile rahatsızır. aşağıdaki linkte beyanatları bulabilirsiniz. http://www.hurriyet.com.tr/tursab-baskan-adayi-firuz-baglikayadan-mesleg-40639110
İstanbulguide
15 Mayıs 2018, Salı 11:52
Profesyonel dernek başkanıymış, çalıştığım bir otelin müdürü olsaydı direkt rezervasyon geçmeyi keserdim
Sami Taşkesen
15 Mayıs 2018, Salı 11:49
Böyle ünlü olunmaz ali cannn
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha