Rota

TUROYD Başkanı Aksu: 600 bin personel evde!

TUROYD Başkanı Aksu: 600 bin personel evde!
21 Kasım 2020, 09:06
Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Geleneksel Kahvaltısında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u Ağırladı.

TUROYD dün Swiss Otel The Bosphorus’da düzenlediği kahvaltıda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve turizm basınını ağırladı.

Aksu: Turizm hafızası silindi, yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var

Toplantı açılış konuşmasını yapan TUROYD Başkanı Sn Ali Can Aksu, pandemi döneminde Türkiye'nin turizm hafızasının silindiğini söyledi. Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç olduğunu belirten Aksu " “Çıkar yol bulmaya çalışıyoruz. Bu durum en çok istihdamı vurdu, 600 bin personel evde, KÇÖ olsa dahi ne yazık ki bu yeterli değil. Pandemiden sonra turizmi destekleyecek argümanlardan birinin kültür olduğunun farkındayız. Biz profesyoneller eskiden olduğu gibi bugün de üretmek zorundayız. Turizm hafızamız bu süreç ile silinmiştir. Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var. Sektörün desteklenmesi çok önemli yoksa ayakta duramaz” dedi.

Yavuz: “Sahadaki gerçek kahramanlar sizlersiniz”

Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ise turizm yatırımlarının elbette önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu: " Ancak yatırım profesyonellerin ellerinde değer buluyor. İçinizden gelen biri olarak biliyorum, sizler bazen bir fabrika, bir şehir gibi çalışan tesisleri yönetiyorsunuz. Sahadaki gerçek kahramanlar sizlersiniz. Turizm profesyonelleri sadece turizm değil teknoloji, tarım, kültür, sanat gibi konularda da proje üretecek, söz söyleyecek yetkinliğe sahip. Kalkınmanın en iyi kaldıraçlarından bir olan turizm sektörü, özellikle oteller destinasyonlara büyük katkılar sağlıyor. Şehirde olan her olay, aktivite otelcinin meselesi haline geliyor. Profesyonel otel yöneticilerimiz aslında şehirlerimizin en önemli paydaşları. Üstelik turizm profesyonelleri sahip oldukları bilginin yanı sıra sahip oldukları kültür, görgü ve dünya görüşü ile sadece turizm değil teknoloji, tarım, kültür, sanat gibi konularda da proje üretecek, söz söyleyecek yetkinliğe sahip. İstanbul’daki tecrübeyi tüm Türkiye’ye yaymamız lazım. “

Türkiye'de işlenecek bir çok tema ve hikaye olduğunu belirten Yavuz, basit fikri yatırımlar ile müşteri kapasitesinin arttırılabileceğini ve tüm paydaşların işbirliği içerisinde hareket etmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha