TÜROFED’den Rusya pazarı için workshop vurgusu

TÜROFED’den Rusya pazarı için workshop vurgusu
20 Mart 2018, 11:02
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen MITT Moskova turizm fuarının değerlendirme raporunu açıkladı. Raporda, MITT Fuarı’nın giderek önemi kaybettiği; Rusya pazarı için workshop organizasyonlarının daha etkili olacağı vurgulandı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen MITT Moskova Turizm Fuarı'nın değerlendirme raporunu açıkladı. Raporda tur operatörlerinin öngörüsüne göre Türkiye’nin 6 milyon Rus turist ağırlayacağı açıklandı.

İşte TÜROFED’in MITT Moskova Değerlendirme Raporu:

13 - 15 Mart 2018 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da 25.’si düzenlenen MITT 2018 Seyahat ve Turizm Fuarı’na 192 bölgeden 1800 kurum ve kuruluş katılım göstermiştir.

Moskova’da da destinasyon odaklı tanıtım

Türkiye, Bakanlığımız aracılığı ile 25. kez temsil edilmiştir. 1254 m2 ile fuarın en büyük katılımcısı olan Bakanlığımız standında ITB fuarı ile başlatılan tanıtım konseptine Moskova fuarında da yer verilerek destinasyon çatısı altında tanıtım yapılmıştır. Antalya, İstanbul, Ege ve Anadolu standlarının altında katılımcılar yerlerini almıştır. Türkiye'den 50 farklı tesis, acenta, kurum ve kuruluştan yüzlerce temsilci yer almıştır. Ayrıca Türkiye standında 8.2 ve 8.3 nolu salonlarda Türkiye’ye tur düzenleyen tur operatörleri ve diğer kuruluşlar yer almıştır.

Konuk ülke: BAE

Fuarın açılışını Dubai Büyükelçisi konuk ülke sıfatıyla yapmıştır.

Fuarın ikinci gününde Türkiye’ye yönelik ilgi azaldı

Fuar alanında, gelişen konjonktüre bağlı olarak Türk standında ilginin geçen yıla oranla oldukça fazla olduğu gözlenmekle beraber ikinci günde bu ilginin azaldığı görülmüştür. Ayrıca, Yunanistan, İtalya ve Bulgaristan standlarına da yoğun ilgi gösterildiği görülmüştür.

Truva’ya yoğun ilgi

Türkiye standında Truva Yılı nedeniyle oluşturulan Truva Atı’nın da bulunduğu köşe yoğun ilgi görmüştür. Ayrıca Anadolu’nun kültürel örneklerini yansıtan replikalar dikkat çekmiştir. Diğer yandan UNESCO eserlerinin fotoğraflarından oluşan bir sergiye yer verilmiştir. Ayrıca 3 kişiden oluşan müzik grubu, popüler Türk sanat müziklerinden örnekler sunmuş, stantta bir de batik sanatçısına yer verilmiştir.

Fuara Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Taşkent, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ile İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin katılım göstermiştir. TÜROFED’i temsilen Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, Yönetim Kurulu üyeleri Tacettin Özden, Erkan Yağcı ve Birol Akman katılım göstermişlerdir.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş başkanlığında, Müsteşar Yardımcısı Ziya Taşkent, Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Moskova Müşaviri Alper Özkan, TÜROFED’i temsilen Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, Erkan Yağcı ve diğer ilgili kişilerin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda 2017 yılının genel değerlendirilmesi yapılmış olup 2018 yılında yapılması gerekenler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Rusya’da Türkçe tanıtım

Gerek Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş gerekse Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu fuara katılanlarla yakından ilgilenip stantları ziyaret etmişlerdir. Fuara Haymana Belediyesi, Haymana’nın turistik ve özellikle termal yönünü ön plana çıkaran bir stantla katılmış ancak tüm tanıtımı Türkçe olarak yaptığı için Ruslar tarafından Haymana’nın niteliği anlaşılamamıştır.

MITT Fuarı’nın önemi azalmakta

Fuarın gerek katılımı, gerekse Rus turizmini pazarlama özelliği nedeniyle önemi gittikçe azalmaktadır. Rus turizm pazarının yaklaşık % 90’nın tur operatörleri yapılması nedeniyle fuarda bireysel pazarlamaya yönelik bir hareket bulunmamaktadır. Gelen ziyaretçilerin dağıtım yapılan standların önünde yoğunlaşmaları, dağıtım yapılmayan stantlara uğramamaları bunu göstermektedir. Esasen ülke olarak ve özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yüksek bedel ödenerek katılım gösterilen fuar yerine aynı tarihlerde tur operatörleri ile seyahat acentalarının satış yapan elemanlarına ayrı bir yerde tanıtım workshop’u yapılması daha etkili olacaktır.

Rusya ile ilgili ekonomik değerlendirme aşağıda verilmektedir.

TURİZM DEĞERLENDİRMESİ

Bilindiği gibi 2015 yılında 3 milyon 649 bin Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı, 2015 yılına göre % 76.26 oranında azalarak 866 bin 256’ya gerilemiştir. Ancak aradaki sorunların belli ölçüde çözümlenmesi sonucunda 2017 yılında Rus turist sayısı 2015 yılındaki sayıyı da aşarak 4 milyon 715 bin olmuştur. Hızlı artışın temel nedeni; diğer ülkelerden alınan hizmetin Rus turisti memnun etmemesi, fiyatın pahalı olması, bizim fiyatlarımızın da oldukça aşağıda ve hizmet kalitesinin beklenenin üstünde olmasıdır.

THY günde 10 uçuş düzenleyecek

Tur operatörlerinin öngörülerinin tutması halinde 6 milyon civarında Rus vatandaşı bu yıl ülkemizi ziyaret edecektir. Uçak sorununa ilişkin olarak diğer firmaların yanı sıra THY de önlem almış çoğunluğu büyük gövdeli uçuşlarla günde 10 uçuşla Rusya’nın çeşitli bölgelerinden ülkemize yolcu taşıyacağı belirtilmiştir. Diğer taraftan Türkiye’ye yönelik olarak son dört yıllık Rus turist istatistiklerine bakıldığında Rus turistlerin Türkiye’yi Mayıs -Eylül döneminde tercih ettikleri görülecektir.

En fazla tercih edilen destinasyon: Antalya

Antalya Rus turistler tarafından en fazla tercih edilen destinasyon konumundadır. İstanbul ve Muğla her yıl Rus turistler tarafından daha çekici hale gelmekte ve bu destinasyonlara gelen Rus turist sayısında sürekli artış gözlemlenmektedir.

Yorumlar
Halil ibrahim uçak haymana belediyesi
21 Mart 2018, Çarşamba 01:05
Haymana belediyesi olarak tanıtımımızda rusça ağırlıklı broşürler inglizce broşürler görsellere ağırlık verdik. Rulloplarla bu görselleri destekledik. Ancak haberiniz bizi gerçekten üzmüştür. Rusça tanıtım yaptığımız tanıtımın canlı tanıkları Dşişleri Bakanımız ve Kültür ve Turizm Bakanımızdır.Bu haberdeki görüşler ilçemizin emeğine saygısızlık içeren tkasıt niteliği taşımaktadır.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha