TÜROFED Başkanı Ayık: Ar-Ge ve yerel markalar için Ajans’tan pay ayrılsın

TÜROFED Başkanı Ayık: Ar-Ge ve yerel markalar için Ajans’tan pay ayrılsın
28 Kasım 2019, 15:45
TÜROFED Başkanı Osman Ayık, turizmin alt markalarının desteklenmesi ve Ar-Ge için Turizm Geliştirme Ajansı’ndan pay ayrılmasını istedi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, AKTOB'un düzenlediği 9.Uluslararası Resort Kongresi'nde “Geleceğimiz Turizm” başlıklı bir sunum yaptı. Ayık, konuşmasına dünya turizmine dair rakamlar vererek başladı. Turizmin dünyada insanlar ve toplumlar arasındaki güveni artırdığına değinen Ayık, “Turizm sayesinde daha huzurlu, barışçıl ve güvenli bir dünyaya sahip olacağız. Gelecekte bu bakış açısıyla turizme bakmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin coğrafi avantajlarının turizm sektörü açısından büyük fırsatlar yarattığını söyleyen Ayık, turizmin ülke sathına yayılarak ürün sayısının artırılması gerektiğini ifade etti.

Sektörün rekabetçiliğini artırmak için bir takım yapısal reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen Osman Ayık, sektörün uzun vadeli ihtiyaçlarını karşılayabilecek yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

“Güven sağlayıcı bir sistem kurmalıyız”

Thomas Cook’un iflasının sektörde ezberleri bozduğunu belirten Osman Ayık, konaklama sektörü, tur operatörü ve tüketici arasındaki ilişki düzenleyici bir yasaya ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Bu ihtiyacın dünya genelinde bir ihtiyaç olduğunu belirten Osman Ayık, “Eğer dünya turizminde ilk 5’e aday bir ülkeysek, bu düzenlemeye kendi ülkemizden başlayabiliriz” dedi.

“Turizm Ajansı, alt markaları da desteklemeli”

Turizm Geliştirme Ajansı’nın Türkiye markasını desteklerken alt markaları da desteklemesi gerektiğini söyleyen Ayık, “Alt markaların da ayakta kalabilmesi ve sayılarının artması gerekiyor. Turizm Geliştirme Ajansı’nda bölgesel markaları da tanıtabileceğimiz mekanizmaların devreye alınması gerekir” diye konuştu.

“Turizm Ajansı’ndan Ar-Ge’ye pay ayrılmalı”

Sektörün ciddi bir Ar-Ge’ye ihtiyacı olduğunu söyleyen Ayık, “Dünya değişiyor, beklentiler değişiyor. Yükselen trendler var. Tüketicinin beklentilerine cevap verebilmemiz için bu konuda ciddi araştırmalar yapmamız lazım. Bu konuya da Turizm Geliştirme Ajansı’ndan pay ayrılacağını düşünüyorum” dedi.

“Önce envanter çıkaralım…”

Turizm teşvik sisteminin de yeni baştan ele alınması gerektiğini savunan Ayık, sözlerine şöyle devam etti: “Geceleme gelirlerimizi artırıp daha farklı turizm yapmak istiyorsak, seçici teşvik sistemine geçerek yatırımların bölgelere göre planlanması gerekir. Bunlar için de ciddi bir envanter çalışmasına ihtiyaç var. Konaklama envanterini çıkararak önce neye ihtiyacımız olduğunu belirleyip sonra yatırımlara yön vermemiz lazım.”

“Yerel idareler konaklama vergisinden pay alsın”

Turizmde yerel yönetimlerin daha fazla inisiyatif alabilmesi gerektiğini savunan Osman Ayık, seçkin bölgeler oluşturulması gerektiğini belirterek, “Bu bağlamda konaklama vergisinden yerel idarelere de pay aktarılabilir” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha