TÜROFED başkan yardımcısından çarpıcı iddia: İzmir'e direkt seferler engelleniyor

TÜROFED başkan yardımcısından çarpıcı iddia: İzmir'e direkt seferler engelleniyor
27 Ağustos 2018, 13:22
TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, üçüncü hava limanına verilmiş taahhütler nedeniyle Türk Hava Yolları’nın İzmir’e direkt uçuş koymasının engellendiğini söyledi.

Direkt uçuşlar konusunda İzmir’in üvey evlat muamelesi gördüğünü belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İstanbul’da yapılan üçüncü hava limanına verilmiş taahhütler nedeniyle Türk Hava Yolları’nın (THY) İzmir’e direkt uçuş koymasının engellendiğini söyledi. “İstanbul’un bedelini İzmir mi ödüyor?” diye soran İşler, önemli hava yolları şirketlerini İzmir’e daha fazla direkt uçuş yapmaya çağırdı.

Air Arabia Havayolları, geçtiğimiz Temmuz ayı başında İzmir'den Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Sharjah kentine seferleri başlattı. Başlatılan seferlerle Adnan Menderes Havalimanı’ndan BAE’nin uçuş ağındaki birçok kente de doğrudan ve Sharjah aktarmalı bağlantı sağlanmış oldu. Haftada üç gün karşılıklı gerçekleştirilen İzmir - Sharjah seferlerinin yıl boyu devam edeceği belirtildi.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Air Arabia’nın başlattığı direkt seferleri önemsediklerini ve değerli bulduklarını söyledi. İzmir’e direkt uçuşlar olması gerektiğini her zaman savunduklarını ve her platformda dile getirdiklerini anlatan İşler, “Air Arabia bizim sesimizi duydu ve olumlu yaklaşımda bulundu. Trabzon, Bodrum, Antalya ve İstanbul’dan sonra İzmir’e de direkt uçuşlara başladı” dedi.

Yüzde 10 dolulukla başlayan Air Arabia uçuşlarının yüzde 50 doluluğa ulaştığını anlatan Mehmet İşler, Air Arabia’nın hedef kitlesinin gastronomi, alışveriş ve kültür turlarına önem veren gezginler olduğunu söyledi. İzmir turizmi, ekonomisi için direkt uçuşların önemli olduğunu, Türk Hava Yolları’nın İzmir’i hub olarak değerlendirmesi gerektiğini anlatan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“THY, Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarını hub ilan ederek İstanbul’u, bağlantılı uzun uçuşlarda stopover (mola) uygulamasıyla konaklama sektörünü destekliyor. Ama İzmir hala üvey evlat muamelesi görüyor. THY’nin direkt uçuşlar için İzmir'i mutlaka gündemine alması gerektiğini söylüyoruz. İstanbul’da yapılan üçüncü hava limanına verilmiş taahhütler İzmir’e direkt uçuş konulmasını engelliyor. Sormak isteriz, İstanbul’un bedelini İzmir mi ödüyor?”

İklimi, doğası, tarihi, kültürü, gastronomisi ve en önemlisi yaşam tarzıyla İzmir’in önemli bir turizm kenti olduğunun altını çizen TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, “İzmir hak ettiği turisti, turizmden hak ettiği payı alamıyor” dedi. Turizm çeşitliliği açısından önemli potansiyele sahip İzmir’in yeterince tanınmadığını tanıtılmadığını savunan İşler, “İzmir’in tanıtımı için tanıtım ataklarına geçmesi lazım. Daha fazla tanıtım daha fazla turist demektir. Evet, bir takım çalışmalar yapılıyor, ama bunlar yeterli değil.”

İzmir’i stratejik planlamayla daha çok tanıtılması gerektiğini vurgulayan Mehmet İşler, diğer önemli hava yollarının da İzmir’e daha fazla direkt uçuş koyması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Murat Karabulut
28 Ağustos 2018, Salı 09:55
İzmir’den düzenli direk uçuşlar neredeyse 20 yıldır yok. Yani bugünün işi değil!!! Her ne kadar geçen sene belli destinasyonlara uçuşlar koyulsa da bu sabit hata evrilemedi. Zaten önemli olan hatlar açmak değil, hub haline getirmektir. Temel Kotil en son 2015’te henüz daha 3. Havalimanı projesi yok iken söz vermişti. Ama yeterli siyasi baskı kurulamadığı için hayata geçirilmedi. Bunu 3. Havalimanının anlaşmalarına bağlamak çok kolaycı bir yaklaşım. Diğer taraftan, şöyle demişsiniz; “İzmir’in tanıtımı için tanıtım ataklarına geçmesi lazım. Daha fazla tanıtım daha fazla turist demektir. Evet, bir takım çalışmalar yapılıyor, ama bunlar yeterli değil.” Peki sorarım size İzmir’in tanıtıma dönük, hali hazırdaki en büyük ve kapsamlı kurumu olan İZTAV’dan niye ayrıldınız? Madem yetersiz elinizi niye taşın altından çekiyorsunuz? İşiniz gücünüz gündelik siyaset yapmak Mehmet Bey. Tamam Türofed Seçimlerinde adaylığınız için gündem gerekli ama bu kadar da piyasaya oynamayın, komik oluyorsunuz.
dün
28 Ağustos 2018, Salı 09:12
bizim dünkü yorum yalan oldu sanırım
Flights
27 Ağustos 2018, Pazartesi 05:17
İzmir base li uçuş yapan bir havayolunda çalıştım ve yıllardır Turizm sektöründeyim. Yıllarca havayolları İzmirde potansiyel yakalamak için farklı noktalardan - Türkiye içi ve Avrupa dahil bir çok seferler koyup iptal ettiler. Bizzat şahidim. Burada İzmirin sorunu oraya direkt seferler konulup konulmaması değil , bunu bilmek lazım. Yapılmakta olan Turizm Fuarına bile İzmirin acenteleri ve otelleri katılım ve ziyaretçi olarak dahi ilgi göstermezken tutup havayollarını suçlamak doğru değil.Benze İzmirin önce kendi Turizm potansiyelini ne şekilde arz ettiği , kendini ne şekilde pazarladığına bakmak lazım.Otelciye kalırsa direk uçuş koy , otel dolsun . Bu mudur yani ? E konulsun o zaman oteller dolsun taşsın , bu kadar basit mi yani ?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha