TÜROB Başkanı Müberra Eresin: Destekler olumlu ama...

TÜROB Başkanı Müberra Eresin: Destekler olumlu ama...
05 Mayıs 2020, 10:51
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin Bloomberg HT'ye özel kaleme aldığı yazıda dikkat çekici açıklamalar yaptı.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin Bloomberg HT'ye özel kaleme aldığı yazıda Haziran ayı ortalarından itibaren normalleşme yolunda ilk adımların geleceğini umut ettiklerini dile getirdi.

Otellerimizi korona sonrasına hazırlıyoruz

Sektördeki her işletme, istihdamını, güçlükle sağladığı kalifiye işgücünü koruyabilmek için maksimum çabayı gösterdiğini belirten Eresin, " Kamu otoritelerinin ‘artık evden çıkabilirsiniz’ diyeceği gün için tüm hazırlıklarımızı yapıyor ve otellerimizi koronadan sonraki günlere hazırlıyoruz. Elbette ki bu hazırlıkların en önemli kısmını da Covid-19 salgını sonrasında büyük değişime uğrayacak olan sektör uygulamaları oluşturuyor." ifadelerini kullandı.

Açık büfe tamamen kalkmayacak, tedbirler salgın dönemiyle sınırlı

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında açık büfelerin kaldırılıp kaldırılmayacağına yönelik çok soru geldiğini belirten Eresin şu ifadeleri kullandı: " Evet hastalığın ilk çıktığı günlerde TÜROB olarak, koronavirüs salgınıyla ilgili alınabilecek tedbirler çerçevesinde üye otellerde kahvaltı, öğle ve akşam yemeği servisinde açık büfenin kaldırılarak, ‘kahvaltı tabağı ve set menü’ uygulamasına geçilmesine yönelik tavsiye kararımız var. Ancak tabii ki ilerleyen dönemlerde tamamen kaldırılması diye bir şey söz konusu olmayacaktır. Alınan ve alınacak olan tüm tedbirler sadece bu salgın dönemiyle sınırlı ama sonrasında zaten gerekli hijyen şartları covid-19’a uyarlanacak ve bizler kaldığımız yerden devam edeceğiz. Hijyen ve gıda güvenliği her zaman önceliğimiz olmaya devam edecektir. Koronavirüs salgınıyla birlikte hangi uygulamaların değişeceği, hangi değişikliklerin kalıcı olacağını şu aşamada kestirebilmek çok zor tabii ancak uygulamalarımızın bazılarında değişimler olacağı da bir gerçek."

Hijyen belgelendirmeleriyle ilgili çalışmalar sürüyor

TÜROB Başkanı Eresin'in yazısı şöyle devam etti: " Turizm işletmelerinin hijyen belgelendirmelerine yönelik çalışmalar da devam ediyor. Belgelendirme konusunda TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafında çok kapsamlı bir komisyon oluşturulmuş durumda. TÜROB olarak bizim de yer aldığımız Hazırlık Komitesi’nde başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu üyeleri, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı yetkilileri bulunuyor. Ayrıca DHMİ, TAV, THY, TÜROFED, TURYİD, Turizm Taşımacıları Derneği vs komitede yer alıyor."

1500 çalışana eğitim verilecek

TÜROB olarak, ECOLAB işbirliğinde, üyemiz konaklama tesisleri ve turizm işletmelerinin çalışanlarına yönelik, kişisel bilgisayarları veya cep telefonları aracılığıyla katılabilecekleri çevrimiçi ve ücretsiz ‘Covid-19 ve Hijyen Eğitimleri’ni Nisan 2020’de başlattık. Eğitimlerin sonunda, katılan çalışanların tamamına “katılım belgesi” veriyoruz. Bu bir anlamda hem bugüne yönelik hem koronavirüs sonrası dönem için belgelendirme ve uygulamalara hazırlık niteliğinde. Eğitimlerin sonunda katılım belgesi veriliyor olması hem sektör açısından hem de tüketici açısından bir güven ortamının oluşmasını da sağlayacaktır. Aldığımız çok olumlu geri dönüşler ve yoğun talep üzerine, eğitimleri Mayıs ayında tekrarlayacağız. Böylece toplam iki etapta yaklaşık binbeşyüz çalışana eğitimleri vermiş olacağız.

Maliyet artışlarıyla ilgili fiyatlandırma yapılacak

Korona sonrası en önemli konulardan biri de maliyet artışları ve satış fiyatlandırmaları olacaktır. TÜROB olarak üyelerimize başta gelir yönetimi (revenue management) olmak üzere fiyatlama, pazar analizi ve bütçe analizi gibi konularda eğitim programları planladık ve mayıs ayının ikinci haftasından itibaren bu eğitim ve seminerlere başlıyor olacağız.

Aynı şekilde otellerimizin açılışı sonrası satış pazarlama faaliyetlerinde de fazlaca değişim olacağını düşünüyoruz, bu konuda da üyelerimiz için Covid-19 sonrası satış pazarlama teknikleri konulu bir semineri mayıs ayının üçüncü haftasında düzenleyeceğiz.

Destekler olumlu ancak yeni desteklere de ihtiyaç var

Sektöre destek amacıyla vergisel düzenlemeler, sosyal güvenlikle ilgili düzenlemelerin yanı sıra yargısal ve hukuki düzenlemeler devreye sokuldu. Açıklanan destek paketlerinin sektör açısından olumlu olduğunu düşünüyoruz. Ancak yeni desteklere de ihtiyaç bulunduğunu ve açıklanan erteleme sürelerinin uzatılması gereğini de özellikle belirtmek isteriz.

En az zararla yola devam etmeyi umuyoruz

Atılan adımlar sayesinde, sektörün istikrarı ve istihdamın korunması yolunda, salgının etkileri giderildiğinde sektörümüzün en az zararla faaliyetlerine devam edeceği umudunu koruyoruz. TÜROB olarak imkanlarımız dahilinde devletimizin, milletimizin, çalışanlarımızın yanında olduğumuzu, elimizden gelen her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu özellikle belirtmek isteriz. Bu geçici bir süreçtir ve elbette sağlıklı ve güzel günler gelecektir.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha