TÜROB Başkanı Müberra Eresin'den gündeme dair önemli açıklamalar...

TÜROB Başkanı Müberra Eresin'den gündeme dair önemli açıklamalar...
02 Mayıs 2019, 16:43
Turizm basını ile bir araya gelen TÜROB Başkanı Müberra Eresin, İstanbul turizminden Turizm Geliştirme Fonu’na kadar birçok konuda konuştu. TÜROB’un şehir otellerini temsil ettiğini vurgulayan Eresin, Turizm Geliştirme Fonu’nu desteklediklerini, fakat yüzde 1 oranını yüksek bulduklarını ifade etti.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, 2 Mayıs 2019 Perşembe günü İstanbul’da Intercontinental Hotel’de turizm basını ile bir araya geldi. TÜROB Başkan Yardımcısı Armin Zerunyan ve Genel Sekreter İsmail Taşdemir'in de katıldığı toplantıda, sektörün genel durumuna ilişkin değerlendirmede bulunan Eresin, genel seyri “hafif olumlu rüzgarlar esiyor” şeklinde ifade etti.

Doluluklarımız yükseliyor

Yılın ilk üç ayında dolulukların olumlu seyrettiğini anlatan Eresin, şöyle devam etti: “İlk üç ayda doluluklarımızda yükselme oldu. Nisan ayının da iyi geleceğini tahmin ediyoruz. Fakat mayıs ayında Ramazan ayının da etkisiyle belli bir düşüşün yaşanacağını düşünüyorum. Çünkü Ramazan ayında Ortadoğulu misafirler pek seyahat etmiyor. Ayrıca şirketler de Ramazan ayında daha az etkinlik yapıyor. Fakat bayramla birlikte, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere hissedilir bir hareketin olacağını düşünüyorum”

“İç turizmi canlandırmak için çalışacağız”

Yerli turistin tercih ettiği otellerin doluluklarında bazı sorunlar yaşandığını söyleyen Eresin, “Bu nedenle önümüzdeki günlerde Türkiye’de iç turizmi canlandırmak anlamında bir takın çalışmalar yapacağız.” dedi.

"Turizmin ekonomik değerini daha fazla vurgulayacağız”

Turizm sektörünün Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemini anlatmak için daha yoğun çaba sarf edeceklerini dile getiren Eresin, “Turizmin ekonomideki yerinin ne kadar önemli olduğunu, bütün Türkiye’ye anlatmaya çalışacağız” dedi.

“Üyelere on-line eğitim vereceğiz”

Üye tesislere eğitim vermek için hazırlıklar yaptıklarını açıklayan Eresin, Lobster Ink ve Ecolab işbirliğiyle yakın bir gelecekte on-line eğitimlere başlayacaklarını söyledi.

“Kadın istihdamını artırmak için çaba sarf edeceğiz”

TÜROB olarak kadın istihdamına özel bir önem verdiklerinin altını çizen Eresin, “Türkiye’de en yüksek kadın istihdamının turizm sektörü içinde olduğunu görüyoruz. Üye otellerimizi destekleyerek kadın istihdamının biraz daha yukarılara çıkarılması için çaba sarf edeceğiz” dedi.

“Sektör dışına giden personeli geri kazanmak istiyoruz”

Kkriz yıllarında bir çok turizm profesyonelinin başka sektörlere geçmek zorunda kaldığını hatırlatan Eresin, “Bu personeli geri almak istiyoruz. Sektörde şuan çalışan personelin yüzde 20’si kadar daha çalışana ihtiyacımız var. İşsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde daha fazla istihdam yaratmak için hükümetten çeşitli destekler bekliyoruz” diye konuştu.

“Esnek çalışma modeli istiyoruz”

Esnek çalışma modeli konusundaki beklentilerini de dile getiren Eresin, bu konuda Çalışma Bakanlığı ile görüşmelerinin devam ettiğini ve çözüm bulunması halinde sektöre önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

“Şehir otellerini temsil ediyoruz”

TÜROB’un şehir otellerinin menfaatini gözeten bir STK olduğuna vurgu yapan Eresin bu konuda şunları söyledi: “Şehir turizmini gelişmesinde etkili olacak pazarlara yoğun bir ilgi gösteriyoruz. Geçtiğimiz yıl bu bakış açısıyla üç tane workshop yaptık. Bunların devamı da gelecek. Fuarların önemine inanmakla beraber workshopların da bize getirilerinin yüksek olduğuna inanıyoruz. Almanya, Çin, Japonya, Hollanda, İngiltere, Ukrayna, Rusya ve Yunanistan’da bir takım çalışmalar yapacağız.”

“Kruvaziyer şirketleri Galataport ve Yenikapı limanlarının bitmesini bekliyor”

Eresin kruvaziyer turizmiyle ilgili ise şunları söyledi: “Yaptığımız görüşmelerde İstanbul'a gelmek isteyen kruvaziyer şirketlerinin olduğunu, fakat liman problemi nedeniyle gelemediklerini görüyoruz. Büyük bir kruvaziyer şirketinin yöneticisi, küçük gemileri yanaştırdıklarında bekledikleri ticari faydayı sağlayamadıklarını çok net bir şekilde bize söyledi. Bu nedenle Galataport veya Yenikapı’da planlanan limanlar bitmeden İstanbul’a kruvaziyerlerin gelme şansı pek yok gibi görünüyor.”

“Kongreler için KDV muafiyeti bekliyoruz”

Kongre turizmi için Hükümetten KDV muafiyeti beklediklerini de dile getiren Eresin, “Bu konuda girişimlerimiz var. Üyelerimizin kendi başlarına küçük uluslararası kongreleri alabilmeleri için destekler vereceğiz” dedi.

“TGF’de herkes temsil edilmeli”

TÜROFED Başkanı Osman Ayık’ın turizmcilerin bağımsız olarak oda kimliği altında temsil edilebileceği yönündeki açıklamalarına ilişkin gelen bir soruyu ise Eresin şöyle yanıtladı:

“Biz yepyeni bir sayfa açtık. Hiçbir dernek ve birlikle sorunumuz yok. Biz şehir otelleri ile resort oteller arasında işletme anlayışından tutun sorunlarına kadar farklar olduğunu söylüyoruz.

Yakın bir zamanda Turizm Geliştirme Fonu (TGF) için kanun çıkarılacak. Bu na da sektörden bir takım katkılar sağlanacak. Bu katkıda en büyük payı ise konaklama sektörü verecek. Dolayısıyla bu kanunun altında bir çerçeve çizilmesi ve herkese söz hakkı tanınması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda, diğer sektör birlikleriyle de aramızda bir sorun yok. Bizim için önemli olan efektif çalışabilmek. Türkiye Otelciler Birliği olarak biz, aktif çalışan bir birliğiz. Nerede görev alırsak hakkıyla yerine getirir ve üyelerimizi en iyi şekilde temsil ederiz”

“Suudi Arabistan pazarı sosyal medyadan çok etkilenmez”

Suudi Arabistan pazarında sosyal medyadaki Türkiye karşıtlığı konusunda neler düşündüğüne ilişkin basından gelen bir soruyu ise Eresin şöyle cevapladı: “Türkiye uzun zamandır, çok değişen ve değişken etkiler altında. İçeriden veya dışarıdan bir takım olumsuzluklar olmasına rağmen, kendimizi tedavi edip ayağa kaldırabilen bir sektörüz.

Ortadoğu’da bazı sorunlar olduğu bize de geldi. Sosyal medyada yazılan çizilenler belirli kesintilere neden oluyor, ama halklar üzerinde çok büyük bir etkisi yok. Sudi Arabistan pazarında geçtiğimiz yıl rakamlar beklentinin altında kalmıştı. Bu sene de kalabilir. Fakat biz çok proaktif bir sektörüz. Başka pazarlar yaratarak çözümler geliştirebiliriz”.

“Fonu destekliyoruz ama, yüzde 1’i fazla buluyoruz”

Turizm Geliştirme Fonu için otellerden alınacak yüzde 1’lik pay ile ilgili gelen bir soruyu ise şöyle cevaplandırdı: “Biz bugüne kadar oran konusunda kamuoyuyla hiçbir şey paylaşmadık. Nedeni ise, konunun hala Bakanlıkla konuşup görüşülüyor olması. Konulara ikili ilişkilerle çözüm getirmeye çalışıyoruz. Oranı tabi ki üyelerimiz fazla buluyor.

Diğer yandan TGF’nin amacı ve geri dönüşünden hiçbir şüphemiz yok. Sonuna kadar destekliyoruz. Sadece son yıllarda büyük krizler atlan oteller için bu oranın biraz daha aşağılara çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

“Fonda toplanan paranın yüzde 70’i tanıtıma harcanacak”

Fonda toplanacak paranın sağlayacağı katkıdan yana bir şüphelerinin olmadığını söyleyen Eresin şöyle devam etti; “Fonda toplanan paranın yüzde 70’i tanıtım ve pazarlamaya, yüzde 10’u işletme giderlerine, yüzde 15’i turizm kentlerinin altyapı sorunlarının giderilmesine ve yüzde 5’inin de maliyeye gitmesi konusunda hem fikir olundu. Bizim önerimiz de bu yöndeydi. Sağ olsun Sayın Bakan da destekledi. Toplanan paranın nasıl kullanılacağı taslağa yazıldı. Bizim için önemli bir konuydu ve beklentilerimiz doğrultusunda gelişiyor".

“Bakanın yaklaşımı oldukça pozitif”

Eresin’e Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’la TÜROB’un ilişkileri de soruldu. Bakanın kendilerine olan yaklaşımlarını son derece pozitif bulduklarını ifade eden Eresin, şöyle devam etti: “Karşımızda sektörün her bölümünü bilen bir bakan var. Geçmişte turizmi bilmeyen bakanlara sektörel sorunları anlatmamız en az altı ayımızı alıyordu. Şimdi ise aynı sorunları kendi de yaşan bir bakan var karşımızda. Diğer yandan Sayın Bakan’ın sektördeki başarısı da ortada. Turizmi kendi şirketlerini yönetir gibi yönetse bile bir başarının ortaya çıkacağını düşünüyorum.”


TÜROB Başkan Armin Zerunyan: Gelirlerde hala çok gerideyiz

Doluluk ve fiyatta İstanbul’un hala olması gereken rakamların çok gerisinde olduğuna değinen TÜROB Başkan Yardımcısı Armin Zerunyan ise şunları söyledi: “Avrupa ve dünyada rakibimiz olan pazarlarla kıyaslandığında, doluluk oranında büyük sıkıntı görünmese de gelirlerde sorun olduğunu görüyoruz. Neticede bu işin yapılmasının ana nedeni para kazanmak. Rakamlarda düşüş çok çabuk oldu, ama yukarı çıkış maalesef aynı hızda olmuyor. Bizim istikrarlı bir şekilde büyümemiz gerekiyor. Daha fazla gelir üretmeye yönlenmemiz gerekiyor. Bu da iyi hizmet, iyi ortam ve istikrarlı bir ülke ile olur”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha