TÜROB Başkanı Müberra Eresin: Bütçe 350 milyon Euro'ya kadar çıkacak

TÜROB Başkanı Müberra Eresin: Bütçe 350 milyon Euro'ya kadar çıkacak
22 Temmuz 2019, 14:34
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, geçtiğimiz hafta yasalaşan Turizm Tanıtım Ajansı'yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin geçtiğimiz hafta yasalaşan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nı Akşam Gazetesi'nden Şenay Büyükköşkdere'ye değerlendirdi. Türkiye'nin Turizm Tanıtım Ajansı'yla kısa sürede önemli mesafe kat edebileceğini, doğru adımlarla İspanya'yı da yakalayabileceğini belirten Eresin turizmciler olarak Ajans'ın kuruluşuyla ilgili sıkıntılarının olmadığını itirazlarının Ajans'ın finansmanıyla ilgili otellerden toplanacak paylarla ilgili olduğunu ifade etti.

Tam nefes alacağız diyorduk ki...

Turizm sektörünün 3-4 yıldır süren bir darboğazdan yeni çıktığını belirten Eresin, " Tam nefes alacağız, 2019 rakamlarımız daha iyi olacak diyorduk ki böyle bir rakamla karşı karşıya kaldık. Bizim karşı çıktığımız fon değil, katkı payının cirodan alınması. Ve kâr etmeseniz de bu parayı ödemek zorundasınız." diye konuştu.

Bütçe 350 milyon euroya kadar çıkacak

Otellerin cirolarından binde 7.5, yeme içme tesislerinden de binde 7.5 fon katkı payı alınacağını belirten Eresin, ". Seyahat acentelerinden ve havayolu şirketlerinden de 10 binde 7.5 alınacak. Şimdilerde yıllık 150 milyon euro gibi bir rakam hesaplanıyor. Ama ileride bu rakamın 350 milyon Euro'ya kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. İspanya bu ajansı çok verimli kullandı ve şimdi turistlere ‘gelmeyin’ diye pankart açıyorlar. Bizim o seviyeye gelmemiz de fazla uzun sürmez. Biz daha proaktifiz. Bütçe olduktan sonra hareket mekanizmamız hızlanacak." diye konuştu.

Yorumlar
Zafer Cengiz
22 Temmuz 2019, Pazartesi 11:39
ArGe fakiri Turizm.. HEP Konuşulan gelirlerin 3 Katindaki turizm ekonomisinden Devletin elde ettiği "reel ekonomik faydayı" bir bilse.. Patronuyum sandığı turuzmin Kölesi olduğunu da belki fark edebilir..! Ama?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha