TÜROB Başkanı Eresin: Sayı 33'e düştü, yeniden güçleneceğiz

TÜROB Başkanı Eresin: Sayı 33'e düştü, yeniden güçleneceğiz
18 Haziran 2019, 08:12
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, İstanbul'da kongre turizmiyle rakamları paylaştı.

Kongre ve toplantı turizminden küçük-büyük tüm işletmelerin pay almasına yönelik yapılabilecek çalışmaların aktarılması amacıyla TÜROB ve Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği (ICCA-International Congress and Convention Association) işbirliğiyle düzenlenen seminer Intercontinental Hotel ev sahipliğinde gerçekleşti.

148'den 33'e düştü

TÜROB Başkanı Müberra Eresin seminerde yaptığı konuşmada kongre turizminin, Türkiye ve özellikle de İstanbul için öncelikli ve vazgeçilmez olduğunu söyledi. Özellikle son 4 yıldır bu alanda ciddi bir gerileme yaşandığını ifade eden Eresin şöyle konuştu: " İstanbul 2015'te 148 uluslararası kongreye ev sahipliği yapmışken, bu sayı 2018'de 33'e düştü. Aynı dönemde İstanbul, Avrupa listelemelerinde 23. sıradan 46. sıraya geriledi. Kongre turizmindeki bu kritik değişim, şehrin tamamında ve en önemlisi gelirlerimizde ciddi bir negatif etki yarattı. Bununla beraber 2018 yılından itibaren başlayan yükselme hareketiyle kongre, toplantı ve iş segmentinde yeniden güçleneceğimizi öngörüyoruz. Dolayısıyla bugün bizler için son derece önemli bilgilerin paylaşılacağı bir seminerde buluştuk. Birliğimiz ve ICCA-Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği iş birliğinde düzenlediğimiz bu seminer ile küçük-büyük tüm işletmelerin kongre ve toplantı turizminden pay almasına yönelik neler yapılabileceğini ele alacağız."

‘İstanbul’u özledik’

ICCA Avrupa Bölge Direktörü Elif Balcı Fisunoğlu da toplantı ve kongrelerin turizm geliri açısından faydası olduğunu dile getirerek, " Normal bir turistten 4 kat daha fazla harcıyorlar. Kongre ve toplantılar birçok ek gelir de meydana getiriyor" diye konuştu. Dünyada kongre ve toplantı turizmi hacminin 1 trilyon doları bulduğunu belirten Fisunoğlu, 1.5 milyar kişinin bu amaç için dolaştığına işaret etti. Türkiye’nin ve İstanbul’un kongre turizminde son 4 yıldır sıkıntılı bir dönem yaşadığını hatırlatan Fisunoğlu, “Yeniden yükseliş trendi başlayacaktır. Sektörün ve destinasyonun biraz kendine güvenmesi gerekiyor. Dünya çapında ‘İstanbul’u özledik’ diyenler çok fazla” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha