Türkiye'yle turizmde güç birliği çağrısı!

Türkiye'yle turizmde güç birliği çağrısı!
13 Temmuz 2021, 13:07
Geçen yıl göreve başlayan Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Despina Balkiza, ilk röportajını Milliyet'ten Nihan Yarkent İnce'yle yaptı.

Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Despina Balkiza, salgının getirdiği zorluklara karşın Türkiye ve Yunanistan'ın turizminin eski günlerine dönmesi için tüm sektörlerde güç birliğine işaret etti.

2019 yılında 1 milyon 90 bin Türk, Yunanistan’ı ziyaret etti. Yunanistan’dan ise 687 bin turist Türkiye’ye geldi. Pandemi bu yoğun trafiğe darbe vurdu. İki ülkedeki vaka sayılarının düşüşe geçmesi, aşılanma oranlarının artmasıyla, turizmde yine umut doğdu.

Balkiza, " Yeniden başlayan Türk-Yunan diyaloğunun ticaret, yatırım ve turizm üzerinde olumlu etkileri olabileceğinden umutlu musunuz?" sorusuna şu cevabı verdi: Yunanistan ve Türkiye komşu ülkeler ve aslında diyalog da iki ülke arasında ticareti, yatırımı ve turizmi teşvik etmek için olumlu bir iklime ulaşmak için temel başlangıç noktası. Hükümetlerimiz arasında uluslararası hukuka saygı ve iyi komşuluk ilişkilerine dayalı siyasi diyaloğun sürmesi, ikili ilişkilerimizin elbette yararına olacak.

Yunan adalarına seyahatleri kolaylaştırmayı planlıyoruz

Vize başvurularını yapmak isteyenlerin uzun bir yol kat etmelerine gerek kalmaması için İzmir, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris ve Antalya’da, yedi adet vize başvuru merkezini faaliyete geçirdiklerini belirten Balkiza, " 7 Yunan adasına ziyaretleri kolaylaştıran “kapıda vize” pilot projesi, 2019’da sonlandırılmıştı. Tabii Yunanistan’da tatil yapmayı planlayan Türkiye’den gelen ziyaretçiler için Schengen Vize Kanunu’nun en uygun hükümleri uygulanıyor. Seyahat kısıtlamaları kaldırıldığında, Yunanistan’a seyahatleri daha da kolaylaştırmayı planlıyoruz." diye konuştu.

TÜRSAB Yunan girişimcileri ağırlayacak

Şu ana kadar ziyaret ettiği veya görüştüğü tüm yerel yönetimler ve meslek odaları tarafından çok sıcak karşılandığımı belirtmek isterim. Herkes bu konudaki çabalarımı destekleme sözü verdi. Seyahat kısıtlamaları kalkar kalkmaz TÜRSAB, Başkonsolosluğun da desteği ile Lesvos, Chios ve Samos’tan turizm sektöründe faaliyet gösteren girişimcileri ağırlayacak.

Yorumlar
Caho
14 Temmuz 2021, Çarşamba 09:46
Ahmet fener gittiğinde 2 futbolcu korona çıkmış ve yunanlılara bulaştırmış haklılar; Aydın adalar sularından patatesine türkiyeden alıyır akıllı; sadece testle turist alan 5-6 ülke var dünyada
Aydın
14 Temmuz 2021, Çarşamba 02:58
YUNAN cok uyanık millet, adalara Türk Turist cagırıyorlar. Türkülerden ne koparırlarsa kar. Yunanistan ve adalardan kimseyi TÜRKİYE ye sokmayalım.
Ahmet
14 Temmuz 2021, Çarşamba 01:45
Ayıdan post düşmandan dost olmaz. Daha 2 gün önce hazırlık maçı için Yunan'a giden Gs ye ne yaptılar. Bizim aklımızla oynamaya çalışıyorlar. Gerek yok siz gidin tatbikat yaptığınız ülkelerin vatandaşları ile yapın ne yapacaksanız deyip sizle hiçbir platformda ortak çalışılması mümkün değildir denilip olay bitirilmeli
Mehmet
13 Temmuz 2021, Salı 11:53
Aşı olmayanları almıyorlar herkes aşı olmaz zorunda değil en fazla test istersin olur biter
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha