Türkiye uçuşları risk altında!

Türkiye uçuşları risk altında!
07 Nisan 2021, 08:59
Türkiye'de koronavirüs vakalarında rekor kırılması Rusya'da yankı yarattı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye’de son 24 saatte 49 bin 584 Covid-19 vakasının görüldüğünü açıkladı. Bu pandeminin başından bu yana bir gün içinde görülen en yüksek vaka sayısı oldu. Rus medyasında, vakaların kontrolden çıkması durumunda Türkiye uçuşlarına sınırlama ya da yasak gelebileceği iddiaları yer alıyor.

Şu aşamada Rus resmi yetkililerden "Tatillerin ülke içinde yapılması, yurt dışına tatil gidilerek risk alınmaması" gibi dolaylı uyarılar geliyor. Öte yandan Rusyalı virologlar, mutasyonlu koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle kendi ülkelerinden turistlere Türkiye'de tatil yapma fikrinden vazgeçmeleri çağrısında bulundu. İzvestiya gazetesine konuşan uzmanlar, Türkiye'de İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantları tabir edilen mutasyonlu virüs vaka sayısının on binlere ulaştığına dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarına atıfta bulunan gazete, Türkiye'deki her 4 vakadan 3'ünde İngiltere varyantına rastlandığını yazıyor.

Gazetenin ulaştığı tur operatörü temsilcileri ise Türkiye'ye kısmi bir uçuş yasağının gelebileceği kanısında. Bir tur şirketi temsilcisi, Rusya'nın bazı şehirlerinden Türkiye'ye uçuşların yasaklanmasının bir ön hazırlık niteliğinde olabileceği kuşkusunu dile getiriyor.

Doktorlar ise turistlere dikkatli olmalarını tavsiye ederek aşıya güvenmemeleri uyarısında bulundu. Buna göre, Rusya'da geliştirilen aşıların yeni varyantlar karşısında ne derece etkin bir savunma sağlayacağı hala bir soru işareti.

Yeni varyantların eninde sonunda Rusya'ya da ulaşacağını belirten bir virolog, sınırların kapatılması sayesinde zaman kazanmanın mümkün olacağını belirtiyor. Buna göre, söz konusu zamanda Rusya'nın geliştirdiği aşıları yeni varyantlara göre değiştirmek için yeterince zamana kavuşmak mümkün hale gelecek.

Turizm sektöründen bazı uzmanlar, yaz sezonunun Mayıs tatili ile başlamasının planlandığını, eğer Türkiye'deki vakalar yakın zamanda kontrol altına alınamazsa charter uçuşlarının tehlikeye girebileceğini, buna karşılık Türkiye'de yaz başlamadan önce en azından turistik şehirlerde birkaç haftalık "kapanma" ile turizm sezonunun daha az hasar görebileceğini vurguluyor. (Turkrus)

Etiketler:Rusya uçak uçuş
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha