Türkiye turlarının fiyatlarındaki artış oranını açıkladı

Türkiye turlarının fiyatlarındaki artış oranını açıkladı
14 Aralık 2023, 14:43
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze 2024 yaz sezonu için erken rezervasyon kapsamındaki Türkiye tatil paketlerinin fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, diğer yurtdışı destinasyonlarının maliyetinin büyük ölçüde Ruble kuru ve ekonomik durumdan etkileneceğini açıkladı.

2023'e göre yüzde 5-7 daha pahalı!

Rus haber ajansı TASS’ın verilerine göre ATOR İcra Direktörü Maya Lomidze, 2024 yaz sezonu için erken rezervasyon kapsamındaki Türkiye tatil paketlerinin, geçen yılın benzer kampanyalarına kıyasla yüzde 5-7 daha pahalıya satıldığını açıkladı.

Lomidze, “Travel Hub. Puteşestvuy!” adlı uluslararası turizm forumunda, “Erken rezervasyonla ilgili kampanyalar var, önümüzdeki yaz için zaten duyuruldular ve şu anda geçen yıldaki benzer kampanyalardan biraz daha pahalılar. Biraz daha pahalı demek, yaklaşık yüzde 5-7 artış demek, turistler için bu rakam görmezden gelinebilir, özellikle de rublenin şu anda güçlendiğini düşünürsek…” şeklinde açıklamalarında bulundu.

Lomidze, 2024 yılında Türkiye’ye yapılan tur seyahatlerinin genel olarak ne kadar artacağı sorusuna yanıt verirken, birkaç faktör nedeniyle şu anda kesin bir tahminde bulunmanın zor olduğunu belirtti. Lomidze fiyat artışlarıyla ilgili olarak, “İyimser senaryoya göre geçen yılla karşılaştırılabilir olacak. Kötümser senaryoya göre ise fiyatların artması mümkün olabilir. Ruble kuru, talep koşulları ve ülkenin kendi ekonomik durumuna bağlı olacak” açıklamasında bulundu.

Diğer yurtdışı destinasyonlarda ise tatil paketlerinin maliyeti inin büyük ölçüde ruble kuru ve ekonomik durumdan etkileneceğini, ancak birkaç ülkede istikrarlı bir eğilim beklendiğini ifade eden Lomidze, “Fiyat dinamikleri açısından, Birleşik Arap Emirlikleri daha istikrarlı, Tayland ise örneğin Türkiye’ye göre daha istikrarlı. Mısır biraz daha stabil. Bu nedenle, bu ülkelerde geleneksel yıllık mevsimsel fiyat artışları yüzde 5-7 aralığında olacak” şeklinde açıkladı ve bu tahminin koşulu, turistlerin satın alma gücünü sınırlayabilecek ekonomik kriz olmaması olduğunu ekledi.

ATOR İcra Direktörü, “Türkiye dışındaki çoğu yurtdışı destinasyonu için enflasyon ve döviz kuru dışında fiyat artışı için objektif nedenleri şu anda görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

2023 yılında yurtdışı tatil destinasyonlarındaki fiyat artışlarına değinen Lomidze, Türkiye’deki tatil paketlerinin geçen yıla göre yüzde 20-30 oranında arttığını belirtti. Bu arada, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde fiyatların genel olarak aynı seviyede kaldığını ifade etti. Lomidze , “Mısır’da ise fiyatlar yaklaşık yüzde 10 arttı. Yani, yurtdışı destinasyonlarında en büyük artış Türkiye’de oldu” şeklinde durumu özetledi.(Gazetem.ru)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha