Türkiye turları ne kadar pahalanacak?

Türkiye turları ne kadar pahalanacak?
08 Aralık 2023, 12:49
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan 2024 yılıyla ilgili beklentilerini açıkladı.

ATOR Başkan Yardımcısı Artur Muradyan 7 Aralık'ta gerçekleştirilen MITT Connect webinarında yurtdışı pazarlarla ilgili son durumu değerlendirdi.

2023 yılında uçuşa açık yurt dışı destinasyonlarda ulaşım hacimlerinin artması nedeniyle turizm endüstrisinin istikrara kavuştuğunu belirten Muradyan " Son 2 yılda yurt dışına mümkün olduğu kadar direkt uçuş açılması turizmi olumlu etkiledi" dedi.

Muradyan'a göre yurtdışı turlarına talebi önemli ölçüde etkileyen ana faktör ruble döviz kuru oldu. Muradyan şöyle konuştu: Ruble döviz kurundaki dalgalanmalar piyasayı jeopolitik gelişmelerden daha fazla etkiliyor. Örneğin 2022'de çok sınırlı hava trafiğinde dolar başına 55-60 ruble döviz kuru, yurtdışı rotalarında çılgın dinamiklerin oluşmasına neden oldu. Döviz kurundaki her 10 rublelik adım adım artış yurtdışı talep üzerinde negatif etki oluşturdu" Muradyan tur operatörlerinin giden yurtdışı paket turlarla ilgili çalışmalarını önemli ölçüde etkileyen diğer faktörler arasında ödemeler ve personel sıkıntısının yer aldığını ifade etti. .

2024'te Türkiye turlarının fiyatları yüzde 10-15 artacak

Muradyan Türkiye, Mısır ve Tayland gibi Rusların popüler destinasyonlarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Muradyan'a göre göre başta Türkiye olmak üzere birçok yurt dışı destinasyonda pazarda ciddi bir doygunluk var. Bu durum, tur operatörleri için 2024 yaz turizm programlarını oluştururken dikkate almak zorunda kalacakları bazı riskler taşıyor.

Türkiye'nin 2024'te en çok talep gören rotalardan biri olacağını belirten Muradyan şöyle konuştu: “ Lira, dolar ve euro karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Buna hiper enflasyon da eklendi. Bütün bu faktörler turizmi etkiliyor. Bir turistin Türkiye'de kalışı ucuzlamıyor, giderek pahalılaşıyor. Dolayısıyla Türk otellerinin konaklama maliyetinde bir sıçrama daha olacağını varsayabiliriz. Servis sağlayıcılar fiyatları %10-15 oranında artıracak. Daha önce Türk otelciler 2024 sezonu için fiyat artışı planlamadıklarını belirtmişlerdi. Ancak aslında aynı fiyat artışını içerecek bir enflasyon düzeltmesi de olacak”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha