Türkiye turizmi neden geriliyor?

Türkiye turizmi neden geriliyor?
09 Temmuz 2024, 14:23
İstanbul Turizm Derneği’nin 4. Olağan üstü kongresinde Başkan olarak seçilen Murtaza Kalender turizmle ilgili güncel konuları değerlendirdi.

İstanbul Turizm Derneği’nin 4. Olağan üstü kongresinde Başkan olarak seçilen Murtaza Kalender turizmle ilgili güncel konuları değerlendirdi.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki turizm tesisleri doluluk oranlarının beklenenin altında olması ile ilgili tespit ve görüşlerini paylaşan Kalender bu durumun nedenlerini ve çözümleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de olağan üstü bir durum olmamasına rağmen gelen turist sayılarının geçen senelere oranla bu denli düşük seyretmesinin birden fazla sebebi olduğunu vurgulayan Kalender açıklamalarına şu şekilde devam etti. “Birinci neden olarak Covid19 döneminden sonra uluslararası arenada rakip turizm destinasyon sayısının oldukça fazlalaştığını görmekteyiz. Vietnam, Mısır, Azerbaycan, Balkan ve Kafkas ülkelerinin turist sayılarını önceki yıllara göre ortalama % 50'ye yakın arttırdığı görülmektedir.

Bu destinasyonların turist sayılarını arttırmasının nedeni ülkelere giriş vizelerinin kaldırılması veya kolaylaştırılması, vize ücretlerinin 35 dolar civarlarında bulunması, uçuş kolaylığı ve fiyatların daha uygun olması. Ayrıca konaklama, yiyecek – içecek, müze ve ören yerleri giriş ücretlerinin Türkiye’ye göre daha uygun olması bu destinasyonları daha cazip hale getirmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki Mısır, Vietnam gibi ülkeler de deniz, kum, güneş turizminde gerek sundukları her şey dahil sistem konaklamaları gerekse de plaj ve sahil zenginliği açısından ülkemiz kadar iddialı durumdalar.

Peki turist sayılarının düşüşte olması sadece bunlarla mı ilgili? Tabi ki hayır. Bunlar sadece birkaç sebepten bazıları.

Bu sebeplerin çoğu bizden kaynaklı oluşan nedenler ve gerekli önlemleri almamamızdan kaynaklı.

Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Dünya üzerindeki 5 milyar nüfusa vize uyguluyoruz. Bu 5 milyar nüfusun % 10’ u gelir düzeyi yüksek milyoner insanlar yani potansiyel yarım milyar turisti uyguladığımız vize işlemleri ile yok sayıyoruz. Vize fiyatları rakiplerimizde en fazla 50 dolar bulurken bizde ise 300 dolara kadar ulaşmaktadır. Ayrıca vizelerin 1 hafta ile 4 hafta arası sürmesi, potansiyel turisti başka destinasyona yönlendirmekte.

Ulaşım açısından İstanbul’a uçuş fiyatlarının oldukça yüksek olması nedeni ile turistler başka destinasyonları değerlendirebiliyor.

Milli gururumuz Türk Hava Yolları’nın direk uçuş avantajını turizm sektörü olarak yeteri kadar kullanamıyoruz çünkü THY’miz aktarmalı uçuşlara haklı olarak daha uygun fiyat vermekte ancak Türkiye’de daha uzun süre konaklama yapacak turistlere farklı çözümler üretilebilir.

Pazar ve ürün çeşitliliğini çoğaltarak turizmi 12 aya yayabiliriz.

Kongre, MICE ve düğün organizasyonları gibi etkinliklere yurt dışında olduğu gibi teşvikler verilebilir.

Bu saydıklarımızın yanı sıra daha birçok etken sıralayabilirim.

İstanbul’daki tüm turizm sivil toplum kuruluşları, devlet kurum ve kuruluşları ile bir araya gelerek bu sorunlara çözüm odaklı yaklaşarak gidermesi gerektiğinin düşüncesindeyim.

İstanbul’da Turizm iyi olmaz ise Türkiye’de de turizm iyi olmaz.

İstanbul’da Turist olmaz ise, Türkiye’de de Turist olmaz.

İstanbul’a gelen turist sayıları organik olarak, Kapadokya, Kuşadası, Pamukkale ve tüm Anadolu'daki otel doluluk oranlarına yansıyor.

Kısacası İstanbul Turizmi demek Türkiye Turizmi demektir."

Yorumlar
Öylesine biri
15 Temmuz 2024, Pazartesi 12:09
"Türkiye Turizmi" değil, önce oradaki yanlışı düzeltelim. Hiç bir şey üretiyoruz, üreren kurum, kuruluş, fabrika ne varsa ya kapattık ya da sattık. Dışa bağımlı olmanız demek paranızı dikte edebiledeginiz bir ürün olmaması demektir. Yaşadığımız sonun kaçınılmaz olduğu herkesçe biliniyordu aslında. Turizmci neden fiyatları yüksek tutuyor? Otelci her zaman yaptığı karı yapmak ister, Cost hazırlayan birim üzerine her zamanki kar marjini koyar ama durum artık öyle değildir.. Çünkü uzun vadede çok ucuza aldığı ürünü bir kaç katına alır. Çalışan maaliyetleri herkes tarafından düşük bulunan asgari ücret olsa bile yüktür. Sonra barınmanı, gıda nıve işini paylaşan milyonlarca sığınmacı, enflasyon, fırsatçı market sahipleri vs.
Erol
14 Temmuz 2024, Pazar 07:43
Orta kesime tatili unutturdunuz.hep turist istediniz turist sizi şapa oturrtu.
Ercan.p
13 Temmuz 2024, Cumartesi 10:16
Birçok güzel mekanlarda değil hizmet kalite, birer tuzak avı sanki menu deki fiyatlar sürpriz dolu pazar çarşıda ise fiyat etiketi yok önüne gelen imkanı olan acmış bir işyeri kafasına göre fiyat belirliyor gerçek esnaflara yazık beachclup ler ise kim bilir kimlerin elinde kar topu misali turist kaçışı büyümekte komşu ülke hem dürüst ve kalite sunuyor…
Ali
12 Temmuz 2024, Cuma 04:25
Vatan hayinleri çok olduğu için bu kadar pahalı olmazkin başka ülkelerde yarı fiyatina
Birisi
12 Temmuz 2024, Cuma 03:53
Çünkü biz millet olarak daha çok para kazanmak derdindeyiz..bu kafayla gidersek birkaç yıla turist falan kalmaz..örnek kapadokyaya gittim balon fiyatı bir kişi 300 euro idi 2022 de şimdi belki 1000 euro vardır..türkler aşağıdan izliyor yabancı turistler balona biniyor..bodurma git lahmacun 400 lira..yazık günahtır be kardeşim..tamam kar et ama milleti de dolandırma..inşallah böyle devam ederler de turizm hep iflas eder..o zaman biz nerede yanlış yaptık dye bi sorar turizmciler
Rafet gülnar
12 Temmuz 2024, Cuma 06:30
Tek neden aşırı pahalılık.
Guide Polat
11 Temmuz 2024, Perşembe 09:05
Hizmet kalitesizliği , fırsatçı esnaf ve taksici sorunundan hiç bahsetmemeniz bence bu toplantıyı amacından uzaklaştırmış.
Talib
11 Temmuz 2024, Perşembe 06:50
Türkiyede pahalililik ve insanlarin gelen yabanciya enayi yerine koyup üc beş kuruş fazla ücret almasi ve sokaklarda bir birine olan saygisizlik
Osman kama
10 Temmuz 2024, Çarşamba 06:49
Turist sayısı % 12 artmış bakanlık yalan mı söylüyor? Ayıp yahu şu yorumun dürüstlüğü nerde? Niye böyle bizim esnafımız? Bu yalancılıkla nereye kadar?
Yunus yunus
10 Temmuz 2024, Çarşamba 05:15
Zekadan ve gerçeklikten uzak tespitler. Geleni kazikliypruz diyemiyorlar,vize vs... bahane buluyorlar
Atilla Erel
10 Temmuz 2024, Çarşamba 12:35
Ben de 50 yildir turizmin icindeyim. Uzakdogu ulkelerinde otel,yiyecek,tur fiyatlari bizim fiyatlarimizin cok cok altinda iken bizde bu kadar yuksek olursa turist tabii ki baska ulkeleri secer.
Ali Yıldırım
10 Temmuz 2024, Çarşamba 08:21
Turizim bakani deyismesi lazım
Mustafa musti
10 Temmuz 2024, Çarşamba 06:16
İyi günler neden turizm geriliyor aç gozluluge devam edin kısa yoldan zengin olursunuz milleti enayi yerine koymayın dört bir taraftan herkes fiyatları şişirmeye devam beter olun
Zihni
10 Temmuz 2024, Çarşamba 12:50
Geleni kazıklıyoruz desen kestirme olurdu tabii bunasıl ekonomi nasıl hükümet diyemiyor
Murat
10 Temmuz 2024, Çarşamba 12:35
Vizeye bağlayarak bu şekilde açıklama yapılması kendilerini haklı gösterme çabasından başka birşey değil. Yurtdışındaki turizm bölgelerindeki fiyatlar ortada! Türkiyede 1 haftalık tatil yapmak yerine Yurtdışında 2-3hafta tatil yapabileceğini bilen kimse Türkiye’ye gelip tatil yapmıyor. Bu açıklama yerine otellerdeki faiş fiyat artışının olduğunu kabul edip bunun düşürülmesine yönelik çalışma yapmayı düşünmeleri ve proje geliştirmeye çalışmaları gerekirdi. Öz eleştiri yapamıyorsanız suçu başka sebeplere yüklemeyin. Çözüm üretmek yerine acizce açıklama yapıyorsunuz.
Musa kurt
09 Temmuz 2024, Salı 10:49
Değerlendirmeleriniz eksik İstanbul’da bu kadar Suriyeli bu kadar Afgan başıboş ortalıkta dolaşırken kimse İstanbul’a gelmez sahillerdeki bu görüntüler 30 saniyede tüm dünyaya yayın yapılıyorken siz kalkıp da burada iyi bir turist bekleyemezsiniz iyi bir turizm de yapamazsınız yalnızca o da değil mevcut hükümetin siyasi politikaları alkole karşı antipatik durusu ve eğlence merkezlerine karşı ötekileştirme baskısı, kendince dinler ölen asalakların eğlence merkezlerini basması, net değerleri veriyor…. çünkü alkole bu kadar yüksek vergi örneğin 1 $’a Avrupa’da arpadan yapılan içecek alabilirken bizim ülkemizde markette bile 2,30 3 $ civarında olan bir üründen bahsediyoruz . Ve ayrıca ülkede 15 milyondan fazla mültecinin arz talep dengesini bozması ülkedeki gıda fiyatlarini nasıl uçurduğunu çok net net görebilirsiniz yani diyeceğim o ki mevcut siyasetçiler turizmi şahlandırmak isterlerse yaparlar ama bu şekilde kör politika ile giderlerse körler sağırlar birbirini ağırlar.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha