Türkiye tatiline 'Yasak' istedi

Türkiye tatiline 'Yasak' istedi
03 Kasım 2020, 08:16
Rusya’da resmi Halk Sağlığı ve Tüketicisi Hakları Kurumu Rospotrebnadzor’un başkanı Anna Popova'nın, "yurt dışından yeni tip koronavirüsle enfekte olmuş biçimde dönenlerin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini, bu nedenle önlem alınması gerektiğini" açıklamasından sonra konu ana gündem maddelerinden biri oldu.

Türkiye ile Rusya arasında bazı uçuşların durdurulabileceği bildirilirken, akşam saatlerinde de Duma'da "Türkiye tatil yasağı" talebi gündeme getirildi. Medyada çıkan haberler ve yorumlarda da bu yönde "kulis" yapıldığı dikkati çekiyor.

Onnişenko: Türk ekonomisini desteklediğimiz yetmiyormuş gibi kendi paramızla koronavirüs getiriyoruz

Rospotrebnadzor’un eki başkanı, şu an iktidar partisi Birleşik Rusya'nın Duma milletvekili olan doktor Gennadi Onnişenko, Türkiye'ye tatil amaçlı seyahatlerin geçici olarak durdurulmasını önerdi.

Sık sık aşırı milliyetçi ve korumacı çıkışları ile bilinen Onnişenko, "Türk ekonomisini desteklediğimiz yetmiyormuş gibi kendi paramızla bir de koronavirüs getiriyoruz. Bu turistik seyahatler yasaklanmalı. Charter seferleri durdurulmalı. Ancak iş amaçlı geziler için bir kısıtlamaya gerek yok" dedi.

Ancak pek çok uzman, Moskova'dan gelen bu açıklamalara rağmen, Türkiye'de dinlenen Rusya vatandaşı turist sayısına kıyasla vaka sayısının düşük olduğunu vurguluyor.

Türkiye'ye bu yılın sadece ocak-eylül döneminde en çok ziyaretçi gönderen ülke 1 milyon 421 bin 428 kişiyle Rusya Federasyonu oldu.

Rusya resmi makamları, Türkiye’de 326 Rus turistin koronavirüse yakalandığını ve 11’inin öldüğünü açıklamıştı.


Rusya vatandaşları koronavirüs döneminde Türkiye'nin yanı sıra Sırbistan, Küba, Japonya, İsviçre, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri ve Maldivlere de uçabiliyor. (Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha