'Türkiye sarıya geçecek'

'Türkiye sarıya geçecek'
08 Eylül 2021, 08:40
İngiltere'nin bir sonraki seyahat tedbirleri güncellemesi için geri sayım başladı. İngiliz uzmanlar Türkiye'yle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'yi kırmızı listede tutmaya devam eden İngiltere seyahat tedbirleri güncellemesini 15 Eylül'de yapacak.

Paul Johnson: Kriterler şeffaf ve net değil

BBC Türkçe'ye değerlendirmelerde bulunan Turizm danışmanı Paul Johnson, İngiliz hükümetinin ülkelerin hangi listeye alınacağına dair kriterlerin net ve şeffaf olmamasını eleştiriyor.

Covid-19 veri analisti Tim White ise vaka sayılarının aşılama oranları, o ülkede dolaşan varyantlar ve varyant tespiti için o ülkede ne kadar genetik inceleme yapıldığı gibi kriterlerin ön plana çıktığını söylüyor.

White, özellikle kırmızı listedeki ülkelerin, varyantları tespit edebilmek açısından virüslerin genetik dizilimini çıkartıp İngiltere'nin kendi veritabanı GISAID'e yüklenmesinin önemli olduğunu vurguluyor.

Johnson, Türkiye, İngiliz hükümetiyle yaptığı ne tip veri istendiğine dair görüşmeler sonrasında, GISAID'le doğru veri paylaşımı yaptığını söylüyor.

'15 Eylül'deki güncellemede Türkiye sarıya geçecek'

İngiltere'nin bir sonraki seyahat tedbirleri güncellemesi 15 Eylül'de olacak.

Uzmanların tahmini Türkiye'nin kırmızıdan sarıya geçeceği yönünde.

Johnson, "Bence durum değişecek. İngiliz hükümetinin üzerinde Türkiye'yi kırmızı listede tutmasının sebeplerinin altını doldurması için çok baskı var. Şu anda geçerli bir sebep yok" diyor ve ekliyor:

"Türkiye eskisinden çok daha iyi durumda. Sarı listede olan birçok ülkeden, çok daha düşük vaka sayılarına sahip. İngiliz hükümetinin de bunu görüp Türkiye'yi kırmızıdan sarıya geçireceğine eminim."

White ise "Türkiye bir AB ülkesi olsaydı ve vaktinde biraz daha iyi bir veri paylaşımı yapsaydı, bence zaten kırmızı listede bu kadar uzun süre kalmazdı" diye konuşuyor.

Yorumlar
Vahit
13 Eylül 2021, Pazartesi 12:12
iyi niyetli bir haber. Buraya yazıyorum, 2022 Nisan a kadar Türkiye kırmızıda kalmaya devam edecektir.
Sergio rossi
09 Eylül 2021, Perşembe 11:19
Bu saatten sonra hiçbişe, olamaz.
Orhan bencegay
09 Eylül 2021, Perşembe 05:23
Bu adamlar salak değil, ülkeye sokulan göçmenlerin bırak aşısını ilacını kendi öz kimlikleri, pasaportu bile yok. Arap yarım adası oldu Türkiye. Aptalmı kendi vatandaşına yol açıp parasını harcatsın.
Yusuf kemal
08 Eylül 2021, Çarşamba 03:53
Biraz geç olmadimi
Gökhan
08 Eylül 2021, Çarşamba 11:52
Hala kendinizi avutuyorsunuz kırmızıya devam hazirana kadar ve Tayland Küba kadar olamadınız bir sezon tam kapanma yapamadınız sebep belli hayal kurmaya devam
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha