Türkiye Ruslar için cazip destinasyon olarak kalabilecek mi?

Türkiye Ruslar için cazip destinasyon olarak kalabilecek mi?
20 Ekim 2023, 08:38
Türkiye'nin Rusyalı turistlere bel bağladığını yazan Novıye İzvestiya portalı, ülkenin Ruslar için cazip bir destinasyon olarak kalıp kalmayacağı sorusunu dillendirdi.

Türkiye'nin önümüzdeki 5 yılda turizm gelirlerini 100 milyar dolara çıkarma hedefi Rus basınında da yankı buldu. Türkiye'nin Rusyalı turistlere bel bağladığını yazan Novıye İzvestiya portalı, ülkenin Ruslar için cazip bir destinasyon olarak kalıp kalmayacağı sorusunu dillendirdi.

Portal geçtiğimiz yıl 5,2 milyonu Rusyalı olmak üzere 44 milyonun üzerinde yabancının Türkiye'yi ziyaret ettiğini yazıyor. Ancak artan fiyatlar nedeniyle Rusyalı turist sayısında bir düşüş söz konusu.

Bir önceki yıl Türkiye tatiline 200 bin ruble ödeyen Rusya vatandaşları bu yıl kesenin ağzını 400 bin rubleden açmak zorunda.

Portala konuşan siyaset bilimci İlya Graşenkov, Türkiye'nin Ruslar için tıpkı Avrupa ülkeleri gibi pahalı bir destinasyon olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Bir diğer sorun ise sıklaşan sefer iptalleri. Portal son zamanlarda iki ülke arasındaki sefer sayısının azaldığını, mevcut seferlerin de bazen çeşitli sebeplerden ötürü gerçekleşmediğini yazıyor. Havacılık uzmanı Roman Gusarov sefer sayısının yetersiz olduğu konusunda hem fikir.

Portal son olarak özellikle 2015'ten bu yana iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin dalgalı bir seyir izlemesinin de sektörün geleceği açısından düşündürücü olduğu yorumuna yer veriyor. (Turkrus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha