Türkiye önemli sıkıntılarla karşı karşıya: % 58’lik kayıp

Türkiye önemli sıkıntılarla karşı karşıya: % 58’lik kayıp
10 Mart 2017, 13:31
Satış rakamlarındaki artışlarla 2017’ye iyi bir başlangıç yapan Alman turizm sektörü bu yıl için olumlu bir trend izliyor. Tüm destinasyonlara yönelik önemli artışlar gözlemlenirken; Almanya pazarının tek kaybedeni Türkiye…

ITB Berlin Fuarı kapsamında Alman tur operatörleri, Türkiye haricindeki diğer destinasyonlara yönelik satışlarda yaşanan artış nedeniyle iyimser bir tablo çiziyorlar. Alman Seyahat Acenteleri Birliği DRV’nin verilerine göre 2017’nin en çok talep gören destinasyonları arasında Yunanistan, Bulgaristan ve Hırvatistan yer alıyor. Bu destinasyonların yanı sıra Mısır güçlü bir geri dönüşün sinyallerini verirken; İspanya’ya yönelik güçlü talep trendi devam ediyor.

Bu gelişmelere karşın Türkiye’nin önemli sıkıntılarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekiliyor. Ocak ayının rakamlarına göre Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarda bir önceki yılın aynı dönemine göre % 58’lik bir düşüş yaşanıyor.

Almanya’nın önde gelen tur operatörlerinden TUI, Yunanistan’a yönelik rezervasyonlarında % 30’lük bir artış yaşadığını ve Yunanistan’ın, rezervasyonlarda 2017 yılı için lider konumda olduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra TUI’nin satışlarında İtalya, Hırvatistan, Kanada, Meksika ve Güney Afrika güçlü bir artış gösterirken Mısır da geri dönüş sinyalleri veriyor. Trump’un yönetime geçmesiyle ortaya çıkan olumsuz siyasi söylemlere rağmen ABD’ye yönelik de % 11 oranında güçlü bir artış söz konusu.

Bir diğer tur operatörü FTI da, satışlarını % 10’un üzerinde arttırdığını; bu artıştaki en büyük payın Mısır, Fas, BAE, Yunanistan ve Kıbrıs satışlarının olduğunu belirtiyor. FTI Genel Müdürü Ralph Schiller, Türkiye’ye yönelik iyimserliğini koruduğunu; Türkiye’deki sahil destinasyonlarının son dakika rezervasyon ve tatil satışlarıyla yeniden toparlanacağını ifade etti.

Schauinsland – Reisen, 2017 yılı için rezervasyonlarında % 6, gelirlerinde ise % 10’nun üzerinde bir artışı hedeflediğini açıkladı. Schauinsland – Reisen, Yunanistan, İtalya, İspanya (ana kara) satışlarının olumlu yönde seyrettiğini; Mısır’a yönelik satışlarda ise çift haneli artış kaydettiğini açıkladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha