Türkiye neden hala 'kırmızı listede' tuttuklarını açıkladı

Türkiye neden hala 'kırmızı listede' tuttuklarını açıkladı
07 Ağustos 2021, 09:22
İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Türkiye’nin seyahat açısından neden “kırmızı ülkeler” listesinde kaldığı sorusunu yanıtladı.

Hindistan’ın olduğu bir listede Türkiye’nin neden yer almadığı sorusunu yanıtlayan Bakan Shapps, meselenin siyasi ya da ekonomik bir karar olmadığını, tamamen bilimsel verilere dayandığını savundu. Shapps, Türkiye’nin Covid-19 vakalarına dair verileri GISAID sistemine yüklemesi gerektiğinin altını çizdi.

Biogüvenlik Merkezi’ne soruyoruz

Euronews’ta yer alan habere göre “Kararlar her zaman için bilimsel temellere dayanıyor” diyen Shapps, “Bizim burada yaptığımız şey; konuyu Biogüvenlik Merkezi’ne soruyoruz. Onlar da o ülkedeki sadece virüsün yaygınlığına değil aynı zamanda aşı olan kişi sayısına, corona virüsünün o ülkedeki varyantlarına ve Covid-19’a yönelik verilerin uluslararası formata uygun şekilde girilip girilmediğine bakıyor ve bizi bilgilendiriyor.” dedi.

Shapps, birlikte değerlendirilen bu faktörlerin, Türkiye’nin kırmızı listede kalmasına neden olduğunu söyledi.

Umarım Türkiye'de amber listesindeki yerini alır

Verilerini uluslararası formata uygun olarak giren ülkelerin “amber listesi”ne girmesinin çok daha kolay olduğunun altını çizen Shapps, tüm bu uygulamaların ülkeleri İngiltere’nin “yeşil liste”ye almasının önünü açacağını dile getirdi.

Bakan Shapps, “Umarım Türkiye de amber listesindeki yerini alır ve bu uzun sürmez ama Ortak Biyogüvenlik Merkezinin de bize tavsiye vermesini beklemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

İngiltere’deki Ortak Biyogüvenlik Merkezi (JBC), Covid-19 salgınına yönelik yerel ve ulusal düzeyde karar alma süreçlerinde yetkili mercilere tavsiyede bulunuyor.

İngiliz bakanın Türkiye’den verilerin girilmesini istediği GISAID, grip virüslerinin ve Covid-19’a neden olan corona virüsünün genomik verilerine açık erişim sağlayan küresel bir bilim girişimi. Örgüt, 2008’de kuruldu.

Yorumlar
Fahrettin Çiçek
08 Ağustos 2021, Pazar 08:42
Sayın Moderatör, Tek neden verileri paylaşmamış olmamız ise, araştırmalarınızı bu yönde derinleştirip, ülke olarak bu verileri neden adı geçen sisteme girmediğimiz konusunda yetkililerden bilgi alıp sektörün ve kamunun aydınlatılmasını sağlamınız çok makbule geçer. İyi çalışmalar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha