Türkiye MIR kartları için yeni banka kurabilir

Türkiye MIR kartları için yeni banka kurabilir
29 Eylül 2022, 15:59
Rusya-Türkiye İş Konseyi Genel Müdürü Aleksey Yegarmin Türkiye’nin yakın zamanda Rus ödeme sistemi MIR kartlarıyla çalışmak için yeni bir banka oluşturabileceğini öne sürdü.

Rusya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesindeki Rusya-Türkiye İş Konseyi Genel Müdürü Aleksey Yegarmin, Türkiye’nin yakın zamanda Rus ödeme sistemi MIR kartlarıyla çalışmak için yeni bir banka veya ödeme merkezi oluşturabileceğini öne sürdü.

İzvestiya gazetesine konuşan Yegarmin, Türk tarafının ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım baskısına bağlı olmayacak bir banka oluşturulması da dahil olmak üzere Rus ödeme sistemi MIR ile finansal işlemler yapmak için bir dizi alternatif üzerinde durduğunu belirtirken, “Belki özel bir banka veya bir blok zinciri olabilir. Veya kapalı takasa dayalı özel bir sistem olacak. Belki ayrı bir ödeme merkezi de kurulabilir. Türk yetkililer şu an bu alternatifler üzerinde çalışıyor” diye konuştu.

Türkiye’deki MIR kartlarının kullanımı ile ilgili İzvestiya gazetesine açıklamalarda bulunan Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye Temsilcisi İlya Kornilov, Rus vatandaşlarının Türk bankalarına ait ATM’lerde hala para çekebildiklerini kaydettiklerini söylerken, “MIR kartlarıyla ilgili basındaki çılgınlığa rağmen MIR kart sahiplerinin Ziraat Bankası ATM’lerinden bin 500 TL limitle serbestçe para çekebildiğini kaydettik. En azından popüler turistik noktalarda para çekme şansına sahipler” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha