Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşma turizmi nasıl etkileyecek?

Türkiye ile Rusya arasındaki anlaşma turizmi nasıl etkileyecek?
10 Ekim 2019, 11:07
Türkiye ile Rusya ticarette karşılıklı ödemelerde kademeli olarak Türk Lirası ve Ruble'ye geçişi öngören anlaşmaya imza attı. Söz konusu anlaşmanın turizmi nasıl etkileyeceği masaya yatırıldı.

Rus Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Maliye Bakanı Anton Siluanov'un Türkiye ve Rusya arasındaki ödemelerde ve uzlaşmalarda yerel para birimlerini kullanmak üzere anlaşma imzaladığı vurgulandı.

4 Ekim'de imzalanan anlaşma karşılıklı ödemelerde kademeli olarak Türk Lirası ve Ruble'ye geçişi öngörüyor.

Anlaşma kapsamında Türk bankalar ve şirketler ABD doları bazlı uluslararası ödeme sistemi SWIFT'in alternatifi olarak kurulan Rus sistemine entegre olacak.

Bu sırada Türkiye'de yine Ruslar tarafından MasterCard ve Visa'ya alternatif olarak geliştirilen MIR kartlarının altyapı çalışmaları da hızlandırılacak.

Türkiye ve Rusya arasındaki anlaşmanın turizmi nasıl etkileyeceği Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından masaya yatırıldı. Rus turizmciler konuyu ATOR'a değerlendirdi. Anex Tour'a göre söz konusu anlaşmanın seyahat endüstrisini tam olarak nasıl etkileyeceği daha sonra netleşecek.

Turların ruble olarak oluşturulması yakın zamanda zor

1001 Tour ağının pazarlama direktörü Maria Leshcheva Türk turları ve tur operatörleri tarafından Türkiye'ye yapılan turların fiyatlarının ruble olarak oluşturulması ve hesaplanmasının en azından yakın zamanda imkansız olduğunu belirtti. Lescheva “Türkiye'ye yapılacak turlar için fiyatlar, euro cinsinden dolar olarak oluşturulmuştu. Fiyatlar ruble olarak mı oluşturulacak? En azından şu ana kadar böyle bir bilgi yok. Ayrıca, gelecek yıl fiyatları zaten avro cinsinden oluşturuldu ”dedi. Rusların tatile giderken yanına dolar veya euro almaya alışkın olduğunu belirten Leshcheva " Ancak kredi kartıyla ödeme yapmak daha kolay. Ayrıca, tatil yerlerinde ruble alışverişi yapabileceğiniz döviz büroları ve ödeme için ruble kabul eden bireysel mağazalar bile var ”

Pink Elephant seyahat acentası Müdürü Aleksan Mkrtchyan'a göre Türk tatil bölgelerinde rubleye geçiş gerçekçi değil. Mkrtchyan, Türkiye’ye yapılan turlar için fiyatların ruble olarak oluşmasına rağmen, Türkiye’ye yapılan turlar için fiyat etiketinde gözle görülür bir düşüş olmayacağını, çünkü çifte dönüşümün maliyeti tüm turun maliyetinin çok küçük bir kısmını oluşturduğunu belirtti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha