Türkiye ile İran arasında işbirliği anlaşması imzalandı

Türkiye ile İran arasında işbirliği anlaşması imzalandı
12 Şubat 2019, 08:16
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ve beraberindeki heyet İran'a giderek turizm alanında işbirliği anlaşması imzaladı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ve beraberindeki heyet İran'a giderek turizm alanında işbirliği anlaşması imzaladı. TÜRSAB heyeti İran Havayolu Ulaşımı ve Turizm Acenteleri Birliği (AATTAI) Başkanı Hürmetullah Refii ile Tahran'da bir araya geldi.

Türkiye'den İran'a çok az turist geliyor

AATTAI Başkanı Refii, İran'dan yılda 8 milyona yakın turistin yurt dışına çıktığını ve bu turistlerin ağırlıklı olarak Türkiye ile Irak'a gittiğini ancak Türkiye'den İran'a gelen turist sayısının yüzde 4'ün altında olduğunu söyledi. Refii, TÜRSAB yetkilileriyle imzalanacak anlaşmalarla Türkiye'den İran'a gelen turist sayısının artırılması için çalışma yapılacağını dile getirdi.

İran'a gelen turist sayısını artıracağız

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya'da Bursa, Antalya, Konya ve Düzce temsilcileriyle birlikte turizm ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla İran'a geldiklerini söyledi. Turist alışverişinde İran ile Türkiye arasında bir dengesizlik olduğunu belirten Bağlıkaya, " Türkiye'den İran'a gelen turist sayısının artırılması yönünde çalışmalarımız olacak" dedi. Türkiye'ye geçen yıl 2 milyon İranlı turist geldiğini belirten Bağlıkaya imzalanacak iş birliği anlaşmasının ülkelerin turist trafiğini karşılıklı olarak artıracağını ve turizm gelirlerini yükselteceğini söyledi. Konuşmaların ardından Bağlıkaya ve Refii, turizm alanında iş birliğini öngören anlaşmayı imzaladı. Programa Türkiye Tahran Büyükelçisi Prof. Dr. Derya Örs ve İran Cumhurbaşkanlığı El Sanatları ve Turizm Teşkilatı Başkanı Ali Asgar Munisan da katıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha