Türkiye için bu başlığı attı: Akdeniz’in en ucuz tatil yeri daha da ucuzladı

Türkiye için bu başlığı attı: Akdeniz’in en ucuz tatil yeri daha da ucuzladı
05 Temmuz 2023, 11:33
Türk Lirası’nda artan değer kaybı, tatil planı yapan yabancıları sevindiriyor.

Türkiye'de seçim sonrasında döviz kuru daha da artarken TL'nin eriyişi, yurt dışında yaşayanların iştahını kabartıyor. İngiliz Telegraph gazetesi, “Akdeniz'in en ucuz tatil merkezi daha da ucuzladı” başlıklı haberinde TL'nin değer kaybıyla adeta dalga geçti.

“Türkiye'de güneş, deniz ve kum var. Ve para biriminin hızlı düşüşü sayesinde para hiç dert değil” ifadelerini kullanan gazete, bu yaz Türkiye'ye gidecek İngiliz tatilcilerin sterlinin TL karşısında rekor oranda değer kazanmasıyla rahat edeceğini yazdı.

1 sterlin 33 lira oldu, Türkiye'de tatil daha da ucuzladı

3 Temmuz itibarıyla 1 sterlinin 33 TL olduğuna dikkat çekilen haberde, geçen nisandan bu yana bu miktarın 10 TL yükseldiği, TL'nin son 10 yılda Türkiye'deki siyasi ve ekonomik krizler sonucu hızla değer kaybettiği kaydedildi.

10 yıl önce 1 sterlinin 3 TL olduğunu, Covid-19 pandemisi öncesi 2020 başında bile 8 lira civarında seyrettiğini kaydeden Telegraph, TL'deki değer kaybının ciddi boyutlara ulaştığı yorumunu yaptı.

Türkiye'nin daha fazla ekonomik belirsizlik ve enflasyonla karşı karşıya olduğunu kaydeden gazete, İngiliz tatilcilerin bu yaz Türkiye'de maliyetlerin nasıl düştüğünü göreceklerini belirtti. Gazeteye konuşan İngiliz tur rehberi Jon Graham da, yabancı tatilciler için konaklama ve yeme içme fiyatlarının giderek düştüğünü söyledi.

Türkiye'de temmuz ayında tek gece için iki kişilik konaklamaların üçte ikisinin 120 sterlinden düşük olduğuna dikkat çekilen haberde, İspanya'da bu oranın yüzde 53, İngiltere'deyse yüzde 34 olduğu aktarıldı.

İngiliz Posta Kurumu'ndan seyahat sorumlusu Laura Plunkett, TL'nin yanı sıra Mısır Lirası ve Güney Afrika randının da sterlin karşısında hızla değer kaybettiğini ve bu bölgelerin tatil için daha da cazip hale geldiğini söyledi. Sterlinin euro karşısında da değer kazandığını belirten Plunkett, “Tatilcilere gidecekleri yerin para birimini takip etmesini öneriyoruz” dedi.

Yorumlar
Ziyaretçi
05 Temmuz 2023, Çarşamba 10:40
Evet en ucuz ama yinede britanyalılar ispanyaya gidiyorlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha