Türkiye Festivali sona erdi. Katılan turizmciler ne dedi?

18 Haziran 2017, 15:58
Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen ''Türkiye Festivali'' başarıyla tamamlandı. 16-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen festivali on binlerce Moskovalı ziyaret etti.

Moskova'nın merkezinde bulunan Kresnaya Prensky parkında düzenlenen 3 günlük Türkiye festival Moskovalılardan yoğun ilgi gördü. Ünlü sanatçıların verdiği konserler, dans gösterileri, defileler gibi çok sayıda etkinliğe sahne olan festivalde Türk ve Rus sanatçıların ortak performansı büyük beğeni topladı

Festival ilişkin izlenimlerini aldığımız TÜROFED Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, TÜROFED YK Üyesi ve KAPTİD Başkanı Yakup Dinler, BODER Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Sarıl ve Martı Hotels Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin şunları söyledi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık: Düzelen ilişkileri halka anlattık

Bu festivalle amacımız alışılmış tanıtım faaliyetlerinin dışına çıkmaktı. İki ülke arasındaki düzelen ve gelişen ilişkileri tabana indirme amacıyla düzenlendi. Üst yönetimlerde yaşanan yumuşamanın tabana yayılmasında bir takım sıkıntılar olduğunu biliyorduk. Rusya'da halkın belirli bir kısmı Türkiye ile Rusya ilişkilerin düzeldiğinin farkında değil. Bu festival ile bu sorunu aşmayı hedefledik. Türkiye'yi üç boyutlu olarak Rusya'ya getirmek ve halkla buluşturmak istedik; genel manzaraya baktığımda, oldukça da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

Açıkçası festivale bu kadar büyük bir ilgi ve katılım olacağını bizler de tahmin edemedik. Önümüzdeki yıllarda çıtayı daha yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum.

Osman Ayık

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı: Başarılı oldu; diğer şehirlerde de yapmalıyız

Bu etkinlik Türkiye'nin ilk turizm festivali. Fuarlar dışında kamu-özel sektör ortaklığında yapılan ilk büyük çalışma. Gördüğü ilgiye baktığımızda, doğru bir iş yaptığımızı anlıyoruz.

Aynı zamanda Rus halkındaki Türkiye algısının olumlu yönde değişmesine büyük katkı sunduğunu düşünüyorum. İlk defa yapılmasına rağmen oldukça başarılı bir organizasyon. Fuarlar elbette sektör için önemli bir etkinlik alanı, ama kentlerde halkla da buluşmak gerekiyor. Bu etkinliğin geliştirilerek diğer pazarlara da yayılması gerektiğini düşünüyorum.

Erkan Yağcı

TÜROFED YK Üyesi ve KAPTİD Başkanı Yakup Dinler: Rusların Kapadokya'ya ilgisi yüksek fakat ulaşım sorunu var

Ruslar Türkiye'de sahil bölgeleri kadar Kapadokya gibi diğer turizm bölgelerine de ilgi gösteriyor. Kapadokya, Ortodokslar için önemli bir dini merkez. Ayrıca balona karşı ciddi bir merakları var.

Sordukları soruların başında ulaşım geliyor. Maalesef ulaşımda sorunlar yaşıyoruz. Geçtiğimiz yıl yaşanan kriz nedeniyle Antalya-Nevşehir uçuşları kaldırıldı. Bu konuda adımlar atılması gerekiyor. Kapadokya'nın özellikle yaz sezonunda Antalya, Bodrum gibi diğer turizm merkezleri ile havayolu bağlantısının kurulması lazım.

Ulaşım problemi çözüldüğünde Rus turistlerin Kapadokya'ya daha fazla geleceğini düşünüyorum. Bugün bile her gece münferit olarak 2-3 oda Rus turisti görüyoruz. Bunların Kapadokya için başlangıç olduğunu düşünüyorum.

Yakup Dinler

Martı Hotels Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin: Diğer kaynak pazarlarda da yapılmalı

Festival oldukça başarılı oldu. Gelecek yıl otellerin ve tur operatörlerinin daha yoğun bir katılım göstereceğini düşünüyorum. Diğer ülkelerin de bizden ilham alarak bu tür festivalleri yapacaklarını tahmin ediyorum.

Benzeri festivallerin Türkiye'nin diğer kaynak pazarlarında da yapılması gerekir. İnsanlara birebir dokunma ve iletişim kurabilmek açısından bu tür organizasyonları önemli buluyorum.

Emre Narin

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha