Türkiye'den hızlı davrandı... Turizm çalışanlarını aşılamaya başladı

Türkiye'den hızlı davrandı... Turizm çalışanlarını aşılamaya başladı
03 Şubat 2021, 10:52
Türkiye'de sektörün çağrılarına rağmen turizm çalışanlarının aşılanmasıyla ilgili herhangi bir adım atılmazken rakip ülkeden aşılama atağı geldi.

Yunanistan 2021 yaz sezonunda turistleri çekebilmek için turizm çalışanlarını aşılamaya başladı. Yunanistan'da yerel halkın yanı sıra turizm sektöründeki işçiler de COVID-19'a karşı aşılanıyor. Böylece hem halk hem de yabancı turistler koronavirüsten korunmuş olacak.

Yunanistan'da Ocak ayında 269.106 aşı yapıldı. Bu rakam planlanandan 70 bin daha fazla. 40 binden fazla kişi her iki aşı dozunu da aldı. Şubat ayının ilk haftasında 120 bin kişi daha aşı için kayıt altına alındı. Yunanistan günlük aşılamada 27 AB ülkesi arasında beşinci sırada yer alıyor.

Aşı listesinin ilk sırasında turizm çalışanları var

Yunan makamları, yaz sezonunun başında nüfusun yaklaşık yüzde 30'unun aşılanacağını tahmin ediyor. Listenin ilk başında ise hizmet sektörü ve turizmde çalışanları var.

Sadece 200 kişinin yaşadığı Doğu Akdeniz'deki Meis adasında nüfusun yüzde 80'i aşılanmış durumda. Yunan makamlarına göre, turistler yazın bu küçük adalara gittiğinde hem gezginler hem de yerel halk koronavirüsten tamamen korunmuş olacak.

Yunanistan'ın dünyaca ünlü turistik adası Girit'te yaz aylarında maksimum sayıda turizm çalışanının aşılanmış olacağı belirtiliyor. Aşılanacak turizm çalışanları içinde havaalanı ve liman personeli, otel ve acenta personeli, otobüs şoförleri, tur rehberleri de yer alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha