Türkiye'den düzenlenecek o turlara tepki: Yasal değil!

Türkiye'den düzenlenecek o turlara tepki: Yasal değil!
03 Nisan 2021, 18:08
Türkiye’den bazı tur operatörleri de Rusya’ya aşı turizmi başlattıklarını açıklamıştı. Konuyla ilgili Rusya Sağlık Bakanı'ndan açıklama geldi.

Koronavirüsten korunmak için aşı yaptırmak en büyük korunma yöntemi olarak öne çıkarken, ülkeler de bir an önce vatandaşlarını aşılmak için çalışmalarına devam ediyor.

Ancak bazı ülkelerde yabancı turiste aşı yapıldığı yönündeki açıklamalar da kafa karıştırıyor. Türkiye’den bazı tur operatörleri de Rusya’ya aşı turizmi başlattıklarını açıklamış, Hürriyet de bu haberi ‘Aşı dahil tam pansiyon’ başlığı ile gündeme taşımıştı. Yaşanan gelişmeler sonrasında Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Muraşko bir açıklama yaptı. Rusya televizyonuna çıkarak aşı turizmi ile ilgili Rusya’nın resmi tutumunu dile getiren Mikhail Muraşko, günümüzde hala hazırda böyle bir uygulamanın bulunmadığını ve yasal olmadığını açıkladı.

Bazı Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinden Moskova’ya 100 kişilik gruplar halinde aşı turları düzenlenmeye başladığı haberlerinin yaygınlaşması üzerine açıklamayı yapan Muraşko, “Rusya’da iç ihtiyacımız için ayrılan aşılar kendi vatandaşlarımız içindir. Ülkemize turist olarak gelecek kişilere yapılması mümkün değil ve yasadışı bir uğraş sayılır. Rusya’nın yabancı ülkelere aşı temini ise ikili anlaşmalar çerçevesinde temin edilmektedir” dedi. Bu arada değişik sağlık kurumlarında Rusya’nın resmi tavrına rağmen yabancı turistlere aşı yapılabildiği iddia ediliyor.

Etiketler:Aşı turizm Rusya
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha