HIKVISION

Türkiye'den Avrupa Birliği'ne liste tepkisi!

Türkiye'den Avrupa Birliği'ne liste tepkisi!
01 Temmuz 2020, 11:12
Avrupa Birliği, 1 Temmuz'dan itibaren AB dışındaki 14 ülkeye daha ‘seyahat uyarısını’ kaldırma kararı almıştı. Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili tepki geldi.

Avrupa Birliği 1 Temmuz'dan itibaren 14 ülkeye daha seyahate izin vermişti. Listede Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Kanada, Fas, Karadağ, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay yer aldı.

Avrupa Birliği'nin zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının bugünden itibaren kaldırılmasının tavsiye edildiği listede Türkiye'ye yer verilmemesi tepki gördü. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı, seyahat kısıtlamalarına ilişkin AB tavsiye kararında Türkiye’nin yer almamasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Avrupa Birliği’ne (AB) zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kaldırılmasının tavsiye edildiği üçüncü ülkelere dair kabul edilen listede Türkiye'ye yer verilmemiş olmasından hayal kırıklığı duyuyoruz.

* Türkiye'nin corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında aldığı önlemler, yaptığı çalışmalar ve başarısı ortadadır. Başta Dünya Sağlık Örgütü ve uluslararası toplum tarafından örnek olarak gösterilen bu başarının dikkate alınması ve kararın objektif kriterler temelinde verilmesi gerekirdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha