Rota

'Türkiye'deki uygulama Rus iç turizmini canlandırır'

'Türkiye'deki uygulama Rus iç turizmini canlandırır'
11 Aralık 2019, 09:21
Rusya Federasyon Konseyi Sosyal Politikalar Komitesi Başkan Yardımcısı İgor Fomin, Türkiye’deki otel konaklama vergilerini değerlendirdi.

Rus yetkili yaptığı açıklamada "Türkiye’de getirilen konaklama vergisinin, turizm hizmetindeki fiyatları artıracağını ve Rus turist akışını azaltacağını" söyledi.

Rus turist akışı azalır

Rusya Federasyon Konseyi Sosyal Politikalar Komitesi Başkan Yardımcısı İgor Fomin, Türkiye’deki otel konaklama vergilerinin fiyat artışına neden olacağını, Rusya’dan turist akışını azaltacağını ve bunun da Rusya’nın iç turizmini teşvik edebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, aralarında yüzde 2’lik konaklama vergisininde de olduğu bazı hizmetlere vergi getiren yasayı imzaladı. Yasa, 1 Nisan 2020’de yürürlüğe girecek. Konaklama tesislerinin sunduğu hizmetlere uygulanacak vergi, 31 Aralık 2020’ye kadar yüzde 1, 2021’den itibaren ise yüzde 2 oranında uygulanacak.

Sputnik’e konuşan İgor Fomin, Türkiye’de getirilen konaklama vergisinin, turizm hizmetindeki fiyatları artıracağını ve Rus turist akışını azaltacağını söyledi. Fomin, bu durumun aynı zamanda, Rus iç turizminin gelişmesine katkı yapabileceğini de kaydetti.

Konaklama vergisi, otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerine uygulanacak. Devlet kurumları ve yurtlar vergiden muaf tutulacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha