Türkiye'deki otel sayısı söylenenden çok daha fazla çıktı

Türkiye'deki otel sayısı söylenenden çok daha fazla çıktı
24 Kasım 2022, 11:24
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Antalya'da başlayan Resort Turizm Kongresi'nde yaptığı konuşmada dikkat çekici bir bilgi paylaştı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından organize edilen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Aska Lara Hotel'de başladı. Kongrede Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir konuşma yaptı. Ersoy konuşmasında Temmuz ayından itibaren Türkiye'deki tüm konaklama tesislerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belge alma şartını getiren uygulamayla ilgili konuştu.

12 bin olduğu söyleniyordu, 21 bin 500 konaklama tesisi varmış

Ersoy şu ifadeleri kullandı: " Kanun kapsamında Temmuz 2022'den itibaren tüm konaklama tesislerinin bakanlıktan belgeli olmaları şartı getirildi. Yıllardır atılmayan bir adımı Bakanlığımız atmış oldu. Burada gördük ki tesis sayımız söylenenden fazlaymış. 12 bin tesisimiz olduğu söyleniyordu Temmuz sonu itibariyle 21 bin 500 konaklama tesisimiz varmış"

28 Temmuz'da yürürlüğe girmişti

Turizm Teşvik Kanunu'nda yapılan değişiklikle iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı ile faaliyetini sürdüren Basit Konaklama Tesisleri ile Plaj İşletmelerinin 28 Temmuz 2022'ye kadar Bakanlık Turizm İşletme Belgesi almaları zorunluluğu getirilmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha