Türkiye’de MİR kartlarını kabul eden banka sayısı 5’e çıktı

Türkiye’de MİR kartlarını kabul eden banka sayısı 5’e çıktı
25 Haziran 2022, 10:03
Türkiye’de Rus ödeme sistemi MİR’i kullanan bankalar arasına bir yenisi daha eklendi.

Halkbank, Rusya Merkez Bankasının VISA ve Mastercard’a alternatif olarak çıkardığı ödeme sistemi MIR logolu banka ve kredi kartlarını kabul etmeye başladığını duyurdu.

Mir ödeme sistemi kartları Türkiye'de halihazırda beş banka tarafından kabul ediliyor.

Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, VakıfBank, DenizBank ve Halkbank.

MIR kartlarını kullanan vatandaşlar bundan böyle bu banka ATM’lerinden nakit çekebilir ve Halkbank’a üye mağaza ve iş yerlerinde yapacakları alışverişlerde ödeme yapabilir.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak 18 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Türk otellerinde Mir kartı ile hizmet ödeme imkanlarının olduğunu bu sayının artacağını söylemişti.

Mir kartları on ülkede kabul ediliyor: Abhazya, Türkiye, Vietnam, Ermenistan, Özbekistan, Kazakistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Güney Osetya.

Yorumlar
treasury
20 Eylül 2022, Salı 10:56
MIR ödeme sistemi yaptırımları nasıl delebilir. düşünüyorum bulamıyorum. En kötüsüde bu, ABD nasıl bir mekanızma görüyor, kesinlikle yaptırımları delmesi söz konusu olamaz. Şöyle düşünün, Ruslar Ruble ile COIN alsa daha sonra COIN kabul eden türk şirketlerinde coin ile ve coin tipi kredi kartları ile ödeme yapsa yine olur. MIR üzerinden kredi kartı ile( yani özel tüketim) harcama yapanları delicilikle suçlamak biraz art niyet taşıyor gibi
Alperen
25 Ağustos 2022, Perşembe 12:21
Kimsenin kontrolünde olmayan bağımsız bir ödeme sistemi inşa etmeli. Barter şahsen benim bu konudaki favorim. Para dediğimiz şey karşılığı olmayan bir kağıt parçası. Barter en eski usül mal takasını yeni usül teknolojilerle geri getirmek.
Nejat Tekin
26 Haziran 2022, Pazar 12:54
Dünya’nın en çok kullanılan kartlarının hepsi Amerika tarafından çıkarılmış,Rusya’nın bu kartı güvenilir ve rakip olması önemli,Kapitalizm her yönden kanımızı emiyor.
Tek8n
26 Haziran 2022, Pazar 12:38
İyi bir haber en azından ruble iyi bir sıcrama yapacak 5 sene sonra dolarla yarışır
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha