Türkiye'de 'Mir kart' kısıtlandı mı?... Açıklama geldi

Türkiye'de 'Mir kart' kısıtlandı mı?... Açıklama geldi
15 Eylül 2022, 09:15
Bazı Rus turizm sitelerinde yer alan, " ABD'nin baskısı sebebiyle Türkiye Mir kartlarının kullanımını kısıtladı. ” haberleri üzerine Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) açıklama yaptı.

Bazı Rus turizm sitelerinde dün yer alan, "ABD'nin baskısı üzerine Türkiye Mir kartlarının kabulünü kısıtladı. Türkiye'deki bankalar ve oteller, ABD Hazinesinin ülke yetkililerini Rusya'ya karşı yaptırımları ihlal etme uyarısının ardından Mir ödeme kartlarını reddetmeye başladı” şeklindeki haber üzerine ATOR açıklama yaptı. Mir ödeme sisteminin kartlarının Türkiye'deki Rus turistlerin ödemelerinde kabul edilmeye devam ettiği bildirildi.

Turizm sektörünün sitesi Tourdom'a göre, en az üç büyük otel zinciri Mir aracılığıyla yapılan ödemelerde sorun yaşadığını yazdı. Haberde bazı Türk bankalarının Mir kartı ile ödeme yapmaya son verdikleri de iddia edildi.

Lomidze: Türkiye'de MİR ödeme sistemi devam ediyor, sorun varsa noktasal nitelikte!

Bu haberin sosyal medyada yayılması üzerime ATOR İcra Direktörü Maya Lomidze, RIA Novosti'ye verdiği demeçte, Mir ödeme sisteminin kartlarının Türkiye’de kabul edilmeye devam ettiğini söyledi. Lomizde, "Sorun varsa genel değil, sadece noktasal niteliktedir" dedi. Lomidze, “Yaptırım kapsamında olmayan bankaların kartlarıyla yaşanan bir sorun yok. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Mir kartının kabulünü yasaklama talimatı olduğuna dair de hiçbir kanıt yok" dedi.

ATOR Başkanı, Türk Merkez Bankası'nın talimatının yaptırıma maruz kalan bankaların kartlarıyla ilgili olabileceğini kabul etti. Lomidze, bugüne kadar Sberbank, VTB, Gazprombank ve diğerleri dahil olmak üzere bu kapsamda olan 22 banka olduğunu kaydetti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha