Türkiye’de kaç ‘helal otel’ var?

Türkiye’de kaç ‘helal otel’ var?
09 Ocak 2018, 09:54
Son yıllarda Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısı giderek artıyor. Bu kapsamda helal turizm konsepti de gelişiyor. Peki Türkiye’de kaç helal otel bulunuyor? İşte yanıtı…

İstanbul, 2017 yılının ilk 11 ayında Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden 2.4 milyon ziyaretçi ağırladı. Arap turist sayısı her geçen yıl daha da artıyor. Turizm ve konaklama sektörü de bu gelişme sonrasında yeni adımlar atıyor. Helal turizm kavramı giderek önem kazanıyor.

Peki, Türkiye’de kaç tane helal otel veya konaklama tesisi bulunuyor.

Milliyet Gazetesi’nin köşe yazarlarından Güngör Uras bugünkü “İstanbul’da Arap turistler önemli” başlıklı yazısında bu sorunun yanıtını ele aldı.

MÜSİAD Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin Antalya Şubesi tarafından hazırlanan “Helal Turizm” başlıklı raporda yer alan verilere göre Türkiye’de 63 tane helal turizm konseptine uygun otel bulunuyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Ömer Akgün Tekin’in hazırladığı raporun sonuçlarına yer veren Güngör Uras; bu 63 konaklama işletmesinin 29’unun Antalya’da yer aldığını belirtiyor.

Helal turizm konseptinde hizmet veren konaklama işletmelerindeki toplam yatak kapasitesi ise 20 bin ile 35 bin arasında. Bu rakam Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli toplam yatak kapasitesinin yüzde 3’üne denk geliyor.

Ayrıca rapora göre İstanbul ve İzmir’de 3’er helal otel var.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha