Türkiye'de 2024 sezonunun başarısı neye bağlı?

Türkiye'de 2024 sezonunun başarısı neye bağlı?
25 Aralık 2023, 09:19
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan 2024 sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ATOR Başkan Yardımcısı ve Rus tur operatörü Space Travel'ın Genel Müdürü Artur Muradyan 2024 sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türk otelciler söz verdi

Muradyan'a göre Türkiye, 2024 yaz sezonunda da tur operatörü pazarında satış liderlerinden biri olmayı sürdürecek.

Muradyan Türk otelcilerin 2023 sezonunda fiyatları aşırı yükseltmeyle ilgili hatayı fark ettiklerini ve 2024 yazında 2022 fiyatlarına geri döneceklerine söz verdiklerini söyledi.

Türkiye'de otel fiyatlarının enflasyon faktöründen ciddi şekilde etkilendiğini belirten Muradyan, “ Türk tedarikçiler en azından seyahatin döviz maliyetini enflasyon oranından daha fazla artırmamaya hazır. Ancak her şey hangi enflasyon bileşenini dikkate alacaklarına bağlı. Eğer tarifeler Türkiye'de yüzde 50-60'lık yüksek enflasyona vurgu yapılarak ayarlanırsa bundan iyi bir şey çıkmaz. Türk otelcilerinin avro cinsinden hesaplamaları dikkate alarak fiyatları avro bölgesindeki enflasyonu da dikkate alacak şekilde ayarlayacaklarını umuyoruz. Bu, fiyat artışının yüzde 7-10 artırılması anlamına gelir” dedi.

Türkiye'ye yönelik turlarda yaz sezonunun başarısının aynı zamanda hava trafiğinin hacmine ve ruble döviz kuruna da bağlı olduğunu belirten Muradyan'a göre Rusya'dan Türkiye'ye uçuş sayısının 2023 seviyesinde kalmasıyla ulaşım maliyeti de istikrara kavuşacak. Türkiye bileti 450-500 euro/dolar yerine, yüksek tarihler dışında 250-350 euro/dolar civarında olabiliyor.

Arthur Muradyan'a göre, 2024 yılında yurtdışı turizmi için destinasyonların listesi önemli ölçüde değişmeyecek: mevcut destinasyonlar için uçuş programları genişletilse de yeni destinasyonlar pratikte görünmüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha