Türkiye, Alman operatörlerin iştahını kabarttı

Türkiye, Alman operatörlerin iştahını kabarttı
01 Mart 2018, 18:23
Almanya pazarında Türkiye’nin güçlü bir geri dönüş performansı sergilemesinin ardından Alman tur operatörleri harekete geçti. Önde gelen tur operatörleri Türkiye’ye yönelik kapasite artışına gitme kararı aldı. İşte kapasite artışına gidecek tur operatörleri ve Türkiye’ye yönelik uygulayacakları kapasite artış miktarları…

Alman tatilciler Türkiye sahillerine geri dönüyor… Geçtiğimiz iki yılda Almanya pazarında düşük seyreden tatil satışlarının ardından Almanya’da en popüler tatil destinasyonları arasında İspanya ve Yunanistan’ın ardında kalarak üçüncü sıraya gerileyen Türkiye; 2018 yılında güçlü bir geri dönüşe imza atıyor.

Pazar araştırma kuruluşu GfK’nın yayımladığı son pazar araştırma raporuna göre, bu yıl Türkiye’ye yönelik seyahat acenteleri ve online rezervasyon portalları kanalıyla gerçekleştirilen rezervasyonlar ikiye katlandı.

Benzer şekilde, önde gelen Alman rezervasyon platformlarından Traveltainment’ın açıkladığı rakamlar da Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarındaki artışa işaret ediyor. Buna göre Antalya’ya yönelik paket tur satışlarında Kasım 2017 döneminde % 49, Aralık 2017 döneminde % 36 artış kaydeden Türkiye; bu yükselişini Ocak ayında rezervasyon rakamlarını geçtiğimiz seneye göre ikiye katlayarak sürdürdü.

Bu gelişme sonrasında önde gelen Alman tur operatörleri Türkiye’ye yönelik uçak koltuk ve yatak kapasitesini artırma kararı aldı.

Öger Tours'dan 25 binlik kapasite artışı

Thomas Cook’un Türkiye spesiyalisti Öger Tours, 2018 yaz sezonu programını açıklarken; geçtiğimiz yıla göre Türkiye kapasitesini % 20 oranında artırma kararı almıştı. Türkiye’nin sergilediği güçlü geri dönüş performansının ardından Öger Tours, Mayıs ayından itibaren Türkiye uçuşları için kapasitesine 25 bin ek koltuk eklediğini açıkladı. Bu kapasitesi artışı ağırlıklı olarak; Düsseldorf, Köln ve Leipzig kentlerinden Condor havayolu firması tarafından gerçekleştirilecek.

Almanya'nın üçüncü büyüğünden 5 ek sefer

Almanya’nın üçüncü büyük tur operatörü DER Touristik ise yaz sezonunda Düsseldorf, Hamburg ve Leipzig kentlerinden Antalya’ya haftada beş ek sefer daha düzenleme kararı aldı.

TUI'nin Türkiye rezervasyonlarında % 70 artış

TUI de Ocak ayında, Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarının % 70 oranında artış göstermesinin ardından Antalya’ya yönelik uçuşlarında 100 bin ek koltukla uçuş kapasitesini artırdığını açıklamıştı.

Yine daha önceki süreçte havayolu firması Sun Express de bu yıl yaz sezonunda Türkiye kapasitesini % 20 oranında arttırmayı planladığını duyurmuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha