Türkiye 31 ülkeye kapılarını açıyor!

Türkiye 31 ülkeye kapılarını açıyor!
18 Mayıs 2020, 09:47
Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınında normalleşme sürecinde saglık turizmi kapsamında yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınında normalleşme sürecinde sağlık turizmi kapsamında, 20 Mayıs'tan itibaren 31 ülkeden gelecek hastaların kabul edileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'deki tüm Valiliklere gönderilen yazıda Kovid-19 ile mu¨cadele su¨resince uluslararası sagˆlık turizmi kapsamında Türkiye'den sagˆlık hizmeti almak isteyen hastaların kabul s¸artları, u¨lkeye giris¸leri, hastaneye yatıs¸, tedavi, taburculuk ve izolasyon kuralları ile hasta ve refakatc¸ilere yo¨nelik alınacak tedbirlerin belirlendiği ifade edildi.

Hangi ülke vatandaşları kabul edilecek?

20 Mayıs 2020'den itibaren Irak, Libya, Azerbaycan, Gu¨rcistan, Tu¨rkmenistan, O¨zbekistan, Kazakistan, Yunanistan, Ukrayna, Rusya, Cibuti, Cezayir, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan, Bulgaristan, Moldova, Somali, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Almanya, I·ngiltere, Hollanda, Pakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Tu¨rk Cumhuriyeti'nden gelecek hastalar uluslararası sağlık turizmi kapsamında kabul edilecek.

Ortopedi ve travmatoloji, genel cerrahi, çocuk cerrahisi, üroloji, göz hastalıkları, kardiyoloji, kalp ve damar cerrahisi, cerrahi onkoloji, jinekolojik onkoloji cerrahisi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, hematoloji, yoğun bakım ile üremeye yardımcı tedavi uygulamaları, organ nakli ve kemik iliği nakli alanlarında hasta alınacak.

Koronavirüs testi yapılacak

Hasta ve refakatc¸ileri, hava yolu ile I·stanbul Havalimanı ve Ankara Esenbogˆa Havalimanı'ndan, kara yolu ile Kapıkule Hudut Kapısı ve Sarp Hudut Kapısı'ndan Türkiye'ye giris¸ yapabilecek. Hasta ve refakatc¸ilerine u¨cret karşılığında havaalanları ve hudut kapılarında Kovid-19 PCR testi yapılacak veya PCR testi ic¸in numune alınacak.

Tedavinin gerçekleştirileceği hastaneler ya da USHAŞ, gelen hasta ve refakatçilerinin, yurda girişlerinden itibaren hiçbir yerde konaklama yapmadan doğrudan randevulu oldukları hastanelere ulaşmalarını sağlayacak.

Kabul edilecek hastalar, USHAŞ'ın hasta takip sistemine kaydedilecek ve onay sonrasında ilgili birimlere izin yazıları yazılacak. Onay için istenen bilgi ve belgeler USHAŞ tarafından yayımlanacak.

Yorumlar
Leo
20 Mayıs 2020, Çarşamba 01:38
Tamamen para odaklı demekki bu şehir hastaneleri bizler için değil de yabancıları tedavi etmek için açılmış. Bu işin şu an yapılması çok riskli belki başka bir zamanda ülke geliri acısından iyi bir fikir olabilir fakat şu an hele de ikinci dalga beklemiyorken çok büyük bir risk.B8lim kurulu insanların üzerinde sürekli aman evden çıkmayın diye baskı yaparken bu olaya nasıl izin verdi gerçekten çok çelişki.
Yagmur sayım
19 Mayıs 2020, Salı 05:19
Ya ben istanbula evime gidemiyorum su yapilana bakin
Ömer
19 Mayıs 2020, Salı 05:02
Kendi köyümüze gidemiyoruz rezalet
Azagova samira
19 Mayıs 2020, Salı 01:36
Diyelim ki Azerbaycanda 5 hasta var onlar icin ucak kalkacak mi tabi ki hayir nasil olacak acaba o is
Şaka misiniz.?
19 Mayıs 2020, Salı 09:42
Şu saydiginiz ulke isimlerine bir bakin yaa siz cildirmissiniz resmen diyosunuz ulkemize virus bulasmadi daha fazla bulastiralim gayeniz nedir anlamadim.
Esmer
18 Mayıs 2020, Pazartesi 11:33
Sarp kapısından gediş olacakmı azerbaycana gede bilecekmiyiz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha