Türk vatandaşlarına vize muafiyeti talebi!

Türk vatandaşlarına vize muafiyeti talebi!
18 Kasım 2021, 08:56
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türk-Yunan 9. Turizm Forumu"na katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Türk-Yunan 9. Turizm Forumu"na katıldı.

Turizm sezonu boyunca adalardaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına devam edilmeli

Programın açılışında konuşan Bakan Mehmet Ersoy, Yunanistan ile vize muafiyeti hakkında, “Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması gündemimizin öncelikli maddeleri arasındadır. Bu gerçekleşene kadar turizm sezonu boyunca adalardaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına devam edilmesinden ve benzer bir uygulamanın Türk turistlerin Kuzey Yunanistan seyahatleri bağlamında da değerlendirilmesinden memnuniyet duyacağız." dedi.

Bakan Ersoy, Yunanistan ile Türkiye ilişkilerinin her alanda ilerletilmesine büyük önem verdiklerini belirtti. Ticaret ve turizm alanındaki ilişkilerin geliştirilmesinin siyasi sorunların çözümüne de olumlu katkıları olacağına inandıklarına işaret eden Ersoy, "Şunu biliyoruz ki turizm sektörü, ikili düzeyde diyalog sürecinin kazanımlarını devamlı kılacak şekilde halkların birbirlerini tanımalarına hizmet etmektedir." diye konuştu.

Bundan önceki toplantının 13 Ekim 2011'de Atina'da gerçekleştirildiğini anımsatan Ersoy, uzun bir aradan sonra bu işbirliği mekanizmalarına tekrar işlev kazandırdıkları için büyük memnuniyet duyduklarını aktardı.

Feribot seferleri başlatılsın talebi

Yunanistan'ın 1 Ekim 2021 itibarıyla özel gezi tekneleri ile Kuşadası ve İstanbul çıkışlı yolcu gemilerinin Kavala ile bazı Yunan adalarına geçişine izin vermeye başladığını aktaran Ersoy, "Ancak iki ülke arasındaki turist trafiğinin çok önemli bir parçasını oluşturan feribot seferlerine en kısa sürede başlanması turist trafiğimizi olumlu yönde artıracaktır. Bu hem Türk işletmeciler hem de Yunan işletmecileri çok olumlu yönde etkileyecektir. Feribot seferlerinin tekrar başlatılabilmesi için bu toplantı vesilesiyle hızlı bir diyalog mekanizması oluşturmayı istiyoruz. Yarın gerçekleştireceğimiz Turizm Karma Komitesi toplantısında bu konunun tüm paydaşlarınca ayrıntılı bir şekilde ele alınarak bir yol haritası belirlenmesini bekliyoruz." dedi.

Halihazırda iki ülke arasında 52 frekans uçuş hakkı bulunduğuna değinen Ersoy, bunun 42'sinin Türk Hava Yollarına, 10'unun ise Pegasus Hava Yollarına ayrıldığını belirtti.

Pegasus Hava Yollarının Sabiha Gökçen-Atina uçuşlarını haftalık 10’dan 14’e, Sabiha Gökçen-Selanik hattında haftada 7 sefer ve yaz dönemlerinde ise Midilli, Girit, Rodos ve Mikonos'a haftalık üçer sefer düzenleme talebinin bulunduğunu anlatan Ersoy, şöyle konuştu:

"2011 yılına kadar düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Turizm Forumları ve Turizm Karma Komite Toplantıları neticesinde, 2012 yılından itibaren turizm sezonu boyunca Midilli, Sisam, Sakız, İstanköy, Rodos, Meis ve Simi adalarındaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına başlanması neticesinde ülkemizden Yunanistan’a giden turist sayısında büyük bir artış yaşanmış, 2015 yıl sonu itibariyle Yunanistan’ı ziyaret eden Türk turist sayısı tarihi bir rekorla bir milyonu aşmıştır. Vize rejiminin turizm iş birliğinin önünde bir engel oluşturmasını el birliği ile engellemeliyiz. Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması gündemimizin öncelikli maddeleri arasındadır. Bu gerçekleşene kadar turizm sezonu boyunca adalardaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına devam edilmesinden ve benzer bir uygulamanın Türk turistlerin Kuzey Yunanistan seyahatleri bağlamında da değerlendirilmesinden memnuniyet duyacağız."

Türkiye ve Yunanistan arasındaki turizm iş birliğinin bir başka boyutunun da uzak pazarlar için ortak tur paketi oluşturma ve birlikte tanıtım yapma konusu olduğuna dikkati çeken Ersoy, bu konuda da hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için çalışacaklarını anlattı.

ABD, Çin, Hindistan, Brezilya ve Japonya gibi uzak pazarlardan Avrupa'ya yapılan seyahatlerde, turistlerin birden fazla ülkeyi ziyaret etme eğilimi mevcut olduğunu aktaran Ersoy, şunları söyledi:

"Bu durum, yalnızca kruvaziyer seyahatler ile sınırlı kalmayıp havayolu taşımacılığında meydana gelen gelişmeler sonucunda son yıllarda havayolu ile yapılan seyahatlerde de ön plana çıkmakta. Uzak pazarlara yönelik olarak, coğrafi ve kültürel anlamda yakınlığa ve ortak değerlere sahip iki ülke olan Türkiye ve Yunanistan'ı kapsayan tur paketleri oluşturulması fikri uzun yıllardır iki ülke arasında gerek hükümetler gerekse sektör temsilcileri arasında görüşülmektedir. Bu konuda turizm sektörüne büyük iş düşmekte olup, pandemi öncesinde iki ülkede faaliyet gösteren bazı seyahat acenteleri uzak pazarlar için her iki ülkeyi kapsayan tur paketleri organize etmeye başlamışlardı. Ancak, özellikle Güney Amerika ve Uzak Doğu turlarının daha geniş kapsamlı ve yaygın bir şekilde yapılması konusunda maalesef istenilen performans gerçekleşmedi."

"Dostane ilişkilerle bütün zorlukların üstesinden gelebiliriz"

Yunanistan Turizm Bakanı Vasilis Kikilyas ise bugünkü görüşmenin son derece yapıcı olduğu belirtti.

Mümkün olduğu kadar bürokrasiyi azaltmak istediklerini aktaran Kikilyas, "Turizm temel parçalarıyla ilgili işlemleri mümkün mertebede en basit seviyeye indirmek durumundayız. Turizm gelirlerinin her iki ülkede de gayri safi milli hasılanın bir parçası haline getirmek durumundayız. Çünkü turizm hem Yunanistan hem de Türkiye için önemli bir gelir kaynağı." değerlendirmesinde bulundu.

Turizmin iki ülke arasında iş birliği ve yakınlaşma imkanı verdiğini işaret eden Kikilyas, "Bizim de hedefimiz deniz yolu ile bağlanacak şehirlerin sayısını artırılması. Tabi iki İzmir'in de Selanik ile deniz yoluyla birleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sayın Ersoy'a 'Bu konuyla ilgili çalışabiliriz' diye söyledim." dedi.

Konuşmaların ardından iki ülke bakanları "Türk - Yunan 9. Turizm Forumu Ortak İş Birliği Protokolü"nü imzaladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha