Türk turizminin yol haritası belli oldu... İşte Ersoy'un planları

Türk turizminin yol haritası belli oldu... İşte Ersoy'un planları
25 Nisan 2020, 09:20
Türkiye turizminin koronavirüs sonrasında hızla toparlanabilmesi için yol haritası oluşturuldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy otellerin ilk açılabileceği tarihi açıkladı. Ersoy, uçaklarda orta koltuğun boş bırakılması, yemek servisine sınırlama, internet üzerinden bilet satışına teşvik gibi planlar üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Koronavirüs sonrası kademe kademe rahatlama yaşanacak sektörlerin başında gelen turizm için yol haritası belli oldu.

Oteller Mayıs sonu açılmaya başlayabilecek

Hükümetin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektör temsilcileri ile yaptığı toplantılar sonrasında belirlenen yol haritasına göre, oteller önlemlerini alarak mayıs sonu açılmaya başlayabilecek.

Açık büfe yok, kapasitenin yarısı kadar müşteri kabul edilebilecek

Otellerde açık büfenin açılmaması, kapasitenin yarısının kabul edilmesi ve her şey dahil sisteminden uzaklaşılıp butik hizmet verilmesi planlanıyor. Virüs sonrasında sadece otellerde değil bölgedeki restoran ve eğlence mekanlarında da bazı tedbirlerin alınması planlanıyor. İşletme girişlerinde muayene, özel kıyafet ile servis, sandalyelerde azaltma ve maske kullanım şartı gibi önlemler alınması bekleniyor. Bazı oteller, aileye özel bina ve sahil seçeceği sunabilecek. İşletmelerde sağlık personelinin sayısı da arttırılacak. Sağlık personelinin 7/24 otelde bulunması sağlanacak.

Sürpriz yaşanmazsa iç turizm Mayıs ayı sonunda başlayacak

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, salgınla mücadelede bir sürpriz yaşanmazsa iç turizmi mayıs ayı sonunda başlatmayı düşündüklerini söyledi.

Hürriyet’e konuşan Bakan Ersoy, şu anki verilere göre salgınla mücadelede her şeyin olumlu geliştiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Böyle giderse ve gidişatta sıkıntı yaşanmazsa mayıs ayı sonu itibarıyle iç trafik başlayacak. Kontrollü iç hat uçuşlarıyla turizm sezonu açılacak. Bir sertifikasyon kurulu oluşturduk ve konaklamanın kurallarını belirledik. Çok kapsamlı bir kurallar bütünü. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikasyon vereceğiz. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilciye ‘Buralara gidebilirsiniz’ diyeceğiz. Şehirlerarası seyahat ve iç hat seferleri de bu dönem başlayacak. Vaka açısından sıfır olan ülkelerle karşılıklı kapıları açabiliriz”

Dış turizmde Ağustos sonunda canlanma bekleniyor

Uçuşların otellerin açılmasının ardından başlayacağı, önce iç turizm sonra dış turizmin kademeli olarak canlandırılması planlanıyor. Dış turizmde canlanmanın ise ağustos ayının sonuna doğru başlaması bekleniyor. Eylülde ise bu hareketliliğin artması hedefleniyor. Sadece Türkiye’ye gelişlere izin veren ülkelerden turist gelebilecek. Uçaklarda orta koltuğun boş bırakılması, yemek servisine sınırlama, internet üzerinden bilet satışına teşvik gibi planlar yapılıyor.


Ersoy haberden çıktı...

Seyahat acentalarından gelen tepki üzerine Hürriyet gazetesi, Bakan Ersoy'un açıklamasını haberin içinden çıkarıp ayrı bir haber olarak yayınladı.

Firuz Bağlıkaya'nın açıklamasının sonuna eklediler

Ersoy haberden çıkarıldıktan sonra, seyahat acentalarının tepkisine neden olan cümlenin bulunduğu paragraf, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın açıklamasının altına eklenerek yeniden yayına verildi.

Hürriyet açıklama yayınladı

Ardından bir açıklama yayınlayan Hürriyet gazetesi yanlışlığın iki ayrı haberin birlikte verilmesinden kaynaklandığını ileri sürdü.

Açıklama şöyle:

Yorumlar
Hüseyin
29 Nisan 2020, Çarşamba 01:08
Sadece acentelara kitlenmeyin arkadaslar aldışı tüm kararlar talihsizlik yahu siz bu ülkede en büyük tur opratörünün sahibisiniz turizm bakanısınız bu kadar bilinmezin içinde böyle talihsiz bir açıklama olabilirmi? Açıklamasını inanın hayretle okudum. Pandemi sertifikası vereceklermiş bukadar saçma bir şey olabilirmi neye göre nasıl vereceksiniz? İstihdam sağladığımız personel 12 ay çalışmıyor en küçük otel bile bu konuda yılda 3 kez turner yapıyor. Bu belgeleri isterken masrafı kim karşılayacak? Hadi ücretsiz diyelim. Bugün hasta olmayanın yarın olma olasılığı yokmu? Size bu akılları kim veriyor bilmem ama bu iş dediğiniz gibi olmaz. En tuhafıda bu ülkedeki turizm dernekleri neden susar? Dernek yöneticilerine naçizane tavsiyem yağcılık yapmayı bırakın turizm camiasının dertlerine çare olabilecek fikirler ortaya koyup fikirlerinizi öyle beyan ediniz.
Kenan Koç
27 Nisan 2020, Pazartesi 12:20
Dünyamız ağır bir travmanın ortasındayken, koronavirüsün aşısı bile henüz bulunmamışken mayıs ayı sonunda “dostlar alışverişte görsün” mantığıyla hareket ederek 2020 yaz sezonu başlatılamaz. Şu an karı-koca sokakta yan yana yürüyor diye binlerce ceza kesen hükümet, aynı karı-kocayı mayıs sonu el ele tatile çıkartacak. Güler misin, ağlar mısın... Çözüm şudur: 2020 yaz sezonunu feda sezonu olarak gördüğünüzü tüm paydaşlara duyurmak. Hiç bir paydaşı da ekonomik açıdan batışa sürüklememek, desteklemek. Bu sezon hiç bir paydaş ne kâr beklesin - ne de zarar etsin. Banka borçları 1 yıl çok düşük faizle ötelensin, turizm çalışanlarına da işsizlik fonundan 8-10 ay destek verilsin, şartlar kolaylaştırılsın.
Ali demir
26 Nisan 2020, Pazar 10:24
bakan bey sadece ets ile gerisi batmış umurundamı böyle boş bi bakan görmedim
Metin Yılmaz
26 Nisan 2020, Pazar 09:41
Uçmayan ucaklar pistteyken zaten hep zarar yazar. Bu zarari bilet fiyatlarina yansıtıp ülkeye uçuşları cazip fiyata getirip acentaların ve seyahate çıkanlarin önü açılmalı. Kâr amacıyla değil zararda olsa yarışı başlatan olarak
Ahmet
26 Nisan 2020, Pazar 06:13
Sayın bakan Otele gitmek istemeyen yada gidemeyen normal vatandaşlar için otellerin sahile ulaşımını kapattıkları çok yer var. Normal vatandaşın denize girebilmesi için ayrılan çok kısıtlı yerler var buralarda yoğunlaşma olacaktır sahil bandı boyunca otellerin haksız yere kapattıkları denize ulaşım yolları açılmalıdır
Halit verçin
26 Nisan 2020, Pazar 03:53
Gerçekten bu bizim Turizm Bakanımız mı anlamış değilim. Bu mevkiye getirildiğinde kendi ailemizden birisi bakanımız oldu diye ne kadar da çok sevinmiştik halbuki. Çalışmayan ve uyuklayan bakanlar görmüştük ama sektörün önünü kesip çalışmalarımızı durdurmaya çalışan bir bakan görmemiştik. Oldu olacak seyahat acentalarını kapatalım olsun bitsin, bakanımız rahat etsin. Bence görevini yapmayan personel ne hak ediyorsa, çalışmayan bakan da biran önce yenisiyle değiştirilmeli. Ve mümkünse seyahat acentalarının lokomotif gibi çalıştıracak, turizmden anlaması şart değil, bize sahip çıkan, ülkesini turizmde ileriye götürecek bir bakan olmadı dileğiyle.
Hüseyin Salih
26 Nisan 2020, Pazar 03:34
Yurtiçi oteller bakanlık sertifika o bu fark etmez düne kadar Başkanım ve Bakanım halef selef bugün ayrı telden ortada bir gerçek acentalar bence kim zarar veriyorsa gitsin adı Bakanım adı Başkanım kim olursa olsun esas gerçek şuki uçak yarım otobüs yarım otel yarım herşey dahil yok bencede olmasın bu fiyatların yükselmesine sebeb olacaktır akıllı bir ülke bunu fırsat bilerek sizin müşterinizi ülkesine çekecektir değişen dünya böylelikle istediği yöne gidecek ve Bakanım Başkanım aman kavga etmeyin zarar kime sana bana ona buna ne halleri varsa görsünler
Bora Küçükyılmaz
26 Nisan 2020, Pazar 01:36
Bakan kendine iyi bakıyor vallaha.
Celal Yazgan
26 Nisan 2020, Pazar 11:31
Bakan Turizm Bakanı olduğunu unutmuş görevi Turizmin içindeki her işletmeyi yaşatmak olması gerekirken yaptığı açıklamalar ile tam bir hayal kırıklığı yaratıyor bence bir an önce bırakaın bu koltuğu!
Mina Yazan
26 Nisan 2020, Pazar 08:55
İnsan ,kendi meslektaşlarına bu kadar mı düşmandır ,nerelerden geldiğini unutan ,gözünü hırs ,bencillik ,çıkarcılık bürümüş - BAKAN -bir an önce sahaları terketmesi tek dileğimizdir..,,
Murat
26 Nisan 2020, Pazar 08:05
Bakan acentalara düşman, tursab a alerji. Oysa ki ne sevinmiştik, aramızdan biri bakan oldu, biriken sıkıntılarımız giderilecek diye. Tarihin en kötü turizm bakanı. Calısmıyanı gördük ama baltalıyanı görmemiştik, sayesinde onu da gördük. Kiminle sorunu olursa olsun bu kadar da olmaz, 1 kişi ile sorun var deniyor, velev ki böyle, senin ve 7 sülalenin ekmek paylaştığı acentaların genelini düşman bellemek ve tüm sektörü yok etmek istercesine baltalamak akıl tutulmasından başka birşey değil...
#Hayatevesığar#
26 Nisan 2020, Pazar 04:39
Bakanın bu söylemlerine karşılık bu seneden turizmden hiçbirsey şey beklemeyin, insanlar bu psikolojiyi kolay kolay atlatıpta turizme yönlenemezler, akıl var mantık var...
CAN
25 Nisan 2020, Cumartesi 09:20
Yalniz RUSYA 1 TEMUZDA HAZIR TURIST GONDERMEYEE DIYORLAR.HERSEY DAHIL SISTEMI IYI OLMUS KALKMIS COK IYI OLMUS.
İrada Huseynova
25 Nisan 2020, Cumartesi 08:37
Bakan bey bu TURSAB' kapatacak gibi. Kimin aklına geldi bu adamı bakan yapmak?
Faruk Osman
25 Nisan 2020, Cumartesi 07:10
Ets tür kimin? Başka acenta tanımaz tabii ki.Rabbenaaa hep banaaa...
AHMET INTERNET
25 Nisan 2020, Cumartesi 05:33
Sayin Bakani ´Internet üzerinden bilet satisi tesvik edilecek ´ beyanindan dolayi kutluyorum. Eminim bu cözüm calismasi icin; ekibiyle bayagi bir emek zarfetmis ve cözümü yakalamis. Tabiki gökten düserek bakan olursan, Ets ve Voyage sahibi olunduktan sonra Internet satisini tesvik etmek gayet dogal. Acente ne yapsin?
Özgür Dilber
25 Nisan 2020, Cumartesi 03:14
Tahminimce önce otellerden başlıyorlar ayağa kaldırmaya, zaten oteller iş yapma potansiyeline ulaşınca doğal okarak acenteler de aksiyon alacaktır. Buğday olmadan ekmek te olmuyor maalesef.
Ömer yilmaz
25 Nisan 2020, Cumartesi 02:44
CoK sagolun bizde bundan sonra baska ülkeleri satariz. Müsteri geldimi en son türkiye yi satariz siz internetten tesvik vermeye devam edin iyimi böyle nekadar güzel ??
Adem Balcıoğlu
25 Nisan 2020, Cumartesi 02:38
Bu Kişiden Turizm Bakanı olmaz Acenteleri başdan beri baltalamak isteyen her fırsatta bunu yapan birilerinden ne beklersiniz her acentanın ucuza bilet gibi sitelerle rekabet etmesi mümkün mü acaba bu kadar Acente bu kadar çalışan Ailesini çöpe mi atalım yazık vallahi yazık bu kişiden Turizm bakanı olmayacağı baştan belliydi bizde Seyahat Acentalar olarak kampanya başlatalım görevden alınması için dayanışma böyle günlerde olur yoksa hepimiz işimizden olacağız.
Orhan kalem
25 Nisan 2020, Cumartesi 02:31
Bakan beye göre Avrupadan Türkiyeye ucus Agustosa kadar yokmu demek???
Ugur akca
25 Nisan 2020, Cumartesi 02:12
Acentalar Galiba bakmakla yetinecekler
Hakan Öztürk
25 Nisan 2020, Cumartesi 01:28
Cidden bu acentalara karşı hicbir programları yok mu turizmi ayakta tutanların basında gelirken acentalar yani
Mustafa ünal
25 Nisan 2020, Cumartesi 12:55
Sertifikasyon verilen otellerde sadece tek yetkili ets olan oteller olacak muhtemelen. Acentalar için hasım olmaya düşmanlığa devam sağolasın bakmayan sayın bakan. Böyle devam et hükümetin de bu bakanlığın doneminde en çok zarar veren ve oy kaybettirecek olan bi bakan olmaya devam et. Hükûmet seni değiştirmediği sürece seçimde acentalara bunun hesabını sormak vacip değil farz olmuştur.
Aysen Kucukarslan
25 Nisan 2020, Cumartesi 12:11
Seyahat acenteleri ne is yapacak?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha