Türk turizminin Dünya sıralaması açıklandı

Türk turizminin Dünya sıralaması açıklandı
23 Mayıs 2020, 12:51
Dünya Turizm Örgütü’nün açıkladığı Mayıs 2020 barometresinde Türkiye dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler sıralamasında 6’ncılık sırasını korurken, turizm gelirlerinde iki basamak yükselerek 13’üncü sıraya yükseldi.

Dünya Turizm Örgütü’nün açıkladığı Mayıs 2020 barometresinde Türkiye dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler sıralamasında 6’ncılık sırasını korurken, turizm gelirlerinde iki basamak yükselerek 13’üncü sıraya yükseldi.

Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 2019 yılı verilerinin yer aldığı Mayıs 2020 barometresini yayımlandı.

Türkiye yine dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan 6’ncı ülke olurken, turizm gelirlerinde ise iki basamak daha yükseldi ve 13’üncü sıraya yerleşti.

Son yıllarda Avrupa’da en çok turizm geliri elde eden ülkeler sıralamasına 6’ncılığını geçtiğimiz yıl da sürdüren Türkiye, TÜİK verilerine göre 2019’da 34,5 milyar dolar turizm geliri elde etmişti.

En çok ziyaretçi ağırlayan ülkeler sıralamasında 2018’de Avrupa’da 4, dünyada 6’ncı sıraya yükselen Türkiye’nin, Dünya Turizm Örgütünün Mayıs 2020 barometresine göre ziyaretçi sıralamasındaki bu başarısı 2019 yılında da değişmedi.

Turizm gelirlerinde ise 2018’e göre geçtiğimiz yıl Avrupa sıralaması aynı kalırken, Türkiye 2019 dünya sıralamasında 15’inci sıradan 13’e yükselmiş oldu.

Yorumlar
Vatandaş Rıza
25 Mayıs 2020, Pazartesi 11:55
Bunun iki temel sebebi vardır. Birincisi Avrupa ülkelerinin zaman zaman ülkemizdeki muhalefet partilerinin de içine girdiği Türkiye hakkında yapılan asılsız propaganda reklamlarıdır. Güçlü ve huzurlu olan ülkemizi karalama faaliyetleri yabancı turistleri maalesef etkileyebiliyor. Ülkemlzdeki büyük otellerin kazandıkları paraları yeterince Ar-Ge birimlerine yatırmamaları. Bu alanda gerekli çalışmaları maalesef şirket yöneticileri umursamıyor. Devletimiz Covid 19 sürecinde başarılı bir iş ortaya koymuştur. Hükümetin bu başarısı turizm sektörüne önümüzdeki yıllarda çok büyük katkı sağlayacaktır.
Vatandaş Rıza
24 Mayıs 2020, Pazar 01:50
Turizmde olmamız gereken seviyelere gelemediğimizi üzülerek izliyorum.Buna rağmen önümüzdeki iki veya üç yıllık süreçte ise en az 4 basamak yükseleceğimizi tahmin ediyorum. Bunun gerekli dayanakları da var. Türkiye Cumhuriyeti, Covid 19 mücadelesinde dünya kamuoyunun dikkatini çekecek ölçüde başarılı olmuştur. Devletimizin bu başarısı turizme önümüzdeki yıllarda net bir şekilde yansıyacaktır. Diğer taraftan sıralamamızı en çok olumsuz etkileyen iki temel faktörden bahsedeceğim. Birincisi Avrupa'daki olumsuz siyasi reklam ki buna zaman zaman muhalif siyasilerde destek vererek ülkemize zarar veriyorlar. İkincisi büyük oteller kazandıklarının aksine ar-ge çalışmalarına yeterince zaman ve kaynak ayırmıyorlar.Tek başlarına daha çok kazanmak uğruna sezonluk personel istihdam etme yoluyla kaliteden ödün veriyorlar. Yabancı turist odaklı polikalar yüzünden yerli turist ihmal ediliyor. İllaki bir yerlerden tasarruf edecekseniz genel müdür veya ceoların maaşlarından yapabilirsiniz bunu.
Haydar Dursun
23 Mayıs 2020, Cumartesi 02:57
Ziyaret edilen ülkeler sıralamasında belki bir iki hatta 3 basamak daha yükselmemiz gerekir ancak Turizm gelirleri sıralamasında en az 10 basamak gerideyiz sebebi rantçı ve adil olmayan dağılım ve hükümetin yeterli bir turizm politikası olmadığından ileri gelmektedir. hiç bur kurum kuruluş veya dernek Turizmin gerçeklerini dile getirmeden sahte hayal ürünü problemler göstererk Gerceklern hic bir şekilde gündeme gelmesini bilerek isteyer yada istemeden ama mecburen engellemektedir. Tek sorun vardır Hanutçuluk Denen ve Maalesef acenteklerden başlayarak bütün turizmi sarmış olan bu illet bir bataklık olmuştur kurutulmalıdır. Başta bu isi yapan acentelere kurumlaea Rehberlere ağır yaptırım uygulanmalı center denen yapılanmalar kapatılmalı her kisi veya kurum kendi isini yapmalıdır. isteyene bu konularda detaylı bilgi verilir. haydar.dursun@gmail.com
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha