Türk turizmi yeni bir krizle karşı karşıya

Türk turizmi yeni bir krizle karşı karşıya
10 Ekim 2019, 11:29
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal Thomas Cook’un iflasının Türk turizmine tahmin edilenden çok daha büyük bir darbe vurduğunu ifade etti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Tuba Vural Çokal “Thomas Cook olayı ve Türk ekonomisine verdiği zararın tam olarak anlaşılamadığını söyledi. Thomas Cook'un turizm acentesi olduğu otellerden odaları satın alarak kendi müşterilerine pazarladığı bu turizm sezonunda otellere ödeme yapmadan iflas ettiğinin tam olarak anlaşılmadığını belirten Çokal, " Bu da olayın sadece uçaklara akın eden ibaret zannedilmesine neden oluyor. Halbuki son yıllarda çok büyük krizler ve badireler atlatan Türk turizmi çok büyük bir kriz ile daha karşı karşıya kaldı. Bu diğerlerinden çok daha farklı ve büyük bir kriz. Daha önceki krizlerde turist hiç gelmiyordu. Bu sefer turist geldi ama oteller parasını alamıyor. Evet bu sefer turist geldi, konakladı, yedi içti, her şey dahil sisteminin her şeyini tüketti ve gitti. Sıra o turisti getiren Thomas Cook'dan parayı almaya geldiğinde şirket iflas etti. Otelci turistin yediğinin içtiğinin parasını bile alamıyor” dedi.

2 milyar liralık kayıp

Ekim ayı başında Türk ekonomisine girmesi gereken 2 milyar Türk Lirasına yakın bir paranın Thomas Cook'un iflası nedeni ile tahsil edilemediğini ifade eden Dr. Çokal “ Bu krizin etkilerini en aza indirmek için gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır. Ekonomik sistemimize girmeyen 2 milyar liranın hissedilen etkisi çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle uluslararası mahkemelerde hakların aranması başta olmak üzere turizmciye gerekli desteklerin verilmesi, vergi ve kredi borçlarında kolaylık sağlanması için girişimlere bir an önce çalışmaya başlamalıyız. Thomas Cook iflasını açıkladıktan kısa süre sonra konuyu TBMM'ye taşımış ve konakladığı halde parası alınamayan turistler için faturaların kesildiğini, bu faturaların KDV'lerinin affedilmesi gerektiğini söylemiştim. Ekim ve Kasım ayları turizmcinin paralarını tahsil ettiği ve borçlarını ödediği aylardır. Parasını alamayan borcunu nasıl ödeyecek. Turizmcinin vergi borçları ve mevcut kredi ödemeleri konusunda düzenlemeler yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Turizmciyi koruyacak mekanizma yok

Her şey dahil sistemi nedeni ile turizmcilerin uluslararası acenteler ile çalışmak zorunda kaldığını kaydeden Dr. Tuba Vural Çokal sözlerini şöyle sürdürdü “ her şey dahil sisteminin özünde bu acenteler var. Sizi hızla ucuz turizm pazarı yapıyor. Ücretleri turist konakladıktan aylar sonra ödüyor. Turizmcinin bu acentelere karşı yapabileceği çok fazla da bir şey yok. Hatta ülkemizde turizmciyi koruyan bir sistem ya da kanun bile yok. “

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha