Türk turizmcilerden 'Ticket' formülü!

Türk turizmcilerden 'Ticket' formülü!
29 Eylül 2022, 10:45
Türk bankalarının tamamının Rusya ödeme sistemi Mir'den çıktığını açıklamasından sonra harekete geçen Türk turizmciler Mir karta alternatif olarak yeni bir formül geliştirdi.

Türk bankalarının tamamının Rusya ödeme sistemi Mir'den çıktığını açıklamasından sonra harekete geçen Türk turizmciler Mir karta alternatif olarak 'ticket' kart benzeri bir formülü devreye almaya hazırlanıyor.

Bankalar Mir sistemini durdurunca turizmciler Rusların mağdur olmaması için formül geliştirdi. Mir sistemine alternatif olarak Ticket kart gündeme geldi.

Tur paketleriyle birlikte 'Ticket' kartını da alacaklar

Sabah gazetesinden Betül Alakent'in haberine göre turizmciler, sorunun çözümü için yaptırımları delmeden ticket kart benzeri bir formül üzerine çalışıyor. Buna göre, Rusya'dan gelecek turistler tur paketlerini satın alırken 'ticket' benzeri bir kart için de para ödemesi yapacak. Restoran, alışveriş, eğlence mekanlarında bu kartı kullanabilecek. Rus turistlerin burada ticket kartlarıyla harcadığı parayı tur operatörleri restoran, alışveriş, eğlence mekanlarına gönderecek.

Rus turistlerin ağırlıklı olarak paket turlarla ülkemize geldiğine dikkat çeken turizmciler, otel ve uçak paketlerinin peşin satıldığını, bu kararın dışarıda yemek, alışveriş, eğlence gibi ekstra harcamaları etkileyebileceğini belirtiyor. Buna karşı önlem almak için harekete geçen turizmciler, ticket kart benzeri bir formül üzerine çalışıyor.

Bankalardan edinilen bilgilere göre, Ruslar Türkiye'de Mir kartla ocak ayından bugüne 500 milyon dolarlık harcama yaptı. Mir kartları ağırlıklı olarak paket turlarda değil, münferit olarak online sitelerden konaklama, uçak bileti alımında ve Türkiye'deki diğer harcamalarda kullanılıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha