Türk turizm öğrencilerine Avrupa talip!

Türk turizm öğrencilerine Avrupa talip!
20 Kasım 2023, 09:31
Pandemi döneminde turizm sektöründeki iş gücü kopuşları sonrası Avrupa ülkeleri, gözünü Türkiye’ye çevirdi.

Pandemi döneminde turizm sektöründeki iş gücü kopuşları sonrası Avrupa ülkeleri, gözünü Türkiye’ye çevirdi. Türkiye’deki turizm öğrencileri ile mezunlarına cazip teklifler sunan işletmeler, istihdam için kolaylıklar sağlıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru İçigen, “1.7 milyon kişi turizm sektöründen ayrıldı ve bunun yalnızca 571 bini sektöre döndü” dedi.

İçigen: Öğrencilerimizi ve mezunlarımızı çalıştırmak için bizi arıyorlar

Pandemi sonrasında sektörde değişiklik yaşandığını söyleyen ve özellikle Avrupa’da bu değişikliğin dikkati çektiğini belirten Prof. Dr. İçigen, “Avrupa’da turizm sektöründen ayrılmış ve sektöre dönmemiş bir kitle var. Dünya Seyahat Konseyi’nin verilerine göre; 1.7 milyon kişi turizm sektöründen ayrıldı ve bunun yalnızca 571 bini sektöre döndü. 1.2 milyonluk bir açık söz konusu” ifadelerini kullandı.

Bu açığın Türk turizmine ve turizmdeki insan gücüne yansımasına olumlu etki ettiğini kaydeden Prof. Dr. İçigen, “Öğrencilerimize ve mezunlarımıza yönelik Avrupa’nın önemli kurumsal turizm işletmeleri bize ulaşıyor. Pandemi sonrası bu süreç oldukça arttı. Daha önceleri yurtdışına gitmek isteyen öğrencilere sunulan şartlar daha zorken, işletmelere ulaşmak daha zorken, şu anda işletmeler ulaşmaya başladı. Süreç tersine döndü” diye konuştu.

Prof. Dr. İçigen, öğrencilerin ve mezunların gördüğü bu ilgi nedeniyle memnun olduklarını ancak Türkiye’deki iş gücü potansiyelinin de azalacağı endişesini yaşadıklarını söyledi. Prof. Dr. İçigen, Türkiye’deki turizm sektörünün yetişmiş personeli elinde tutmasının tek ve en etkili yönteminin turizmi 12 aya yaymak ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi olduğunu da vurguladı.

Yorumlar
Serkan
26 Kasım 2023, Pazar 01:31
Bilseydim turizm lisesi okurdum burada doktor olmaktansa almanya'da tornaci olmak bile daha kaliteli bir hayat demek bence
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha