Türk turistler bir ülkeye daha kimlikle seyahat edebilecek

Türk turistler bir ülkeye daha kimlikle seyahat edebilecek
19 Temmuz 2021, 10:42
Türkiye, bir ülkeyle daha pasaportsuz seyahat edebilmeyle ilgili anlaşmaya vardı.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Tatjana Matiç ile bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sırp makamlarla, Türk vatandaşlarının Sırbistan'a, Sırbistan vatandaşlarının ise Türkiye'ye pasaportsuz seyahat edebilmesini sağlayacak önlemler alacaklarını duyurdu.

Ersoy: Öneri getirdik onlarda sıcak baktı, kimlikle seyahatin önünü açacağız

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamada bulunan Bakan Ersoy, Turizm trafiğini artırmanın aynı zamanda iki ülke arasındaki engelleri kaldırmakla mümkün olduğunu söyledi. Ersoy, "Biz de Türkiye olarak kendilerine yeni öneriler getirdik. Onlar da sıcak baktıklarını söylediler.

Ve inşallah burada da kimlikle seyahat, pasaportsuz seyahat dahil ve geçen ay imzalanmış olan aşı protokolleri dahil önümüzdeki süreçte seyahati kolaylaştırıcı bir dizi önlemi beraberce almaya çalışacağız." açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin Sırbistan'da üçüncü büyük destinasyon olduğunu aktaran Bakan Ersoy, "Bizim hedefimiz onu birinci destinasyon yapmak. Bu bağlamda Sırbistan'da yaptığımız tanıtımlara ağırlık veriyoruz." dedi.

İlk 5 ayda Türk turistlerin sayısı yüzdee 49 arttı

Sırbistan Ticaret Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Matic de iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişme potansiyeline sahip olduğunu anımsatarak, "Yılın ilk beş ayında Türkiye'den gelen turistlerin sayısında yüzde 49 oranında bir artış gözlendi. Ülkemizi ziyaret eden yabancı turistlerin başında Türk turistler geliyor." diye konuştu.

Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Sırbistan'da yaklaşık 480 bin avro değerinde yatırım yaptığını aktaran Matic, başkent Belgrad'daki Bayraklı Cami ile Novi Pazar şehrindeki tarihi hamamın onarım projelerinin ise devam ettiğini anımsattı.

Sırp bakan, iki ülke vatandaşlarının, gelecek dönemde pasaportsuz seyahat edebilecek olmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Bakan Ersoy, Sırbistan ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından da kabul edildi.

Yorumlar
Sergülen barim
26 Temmuz 2021, Pazartesi 12:13
Çok güzel bir gelişme devamını bekliyorum
Kurshun
26 Temmuz 2021, Pazartesi 12:18
Yanlışın var azarbeycana pasaportsuz gidiliyor ,
Bajoo
25 Temmuz 2021, Pazar 10:10
Büyük başarı diyemem zaten şurası giden gidiyor Avrupa’dan bahsedelim bence ??
Libero 05
20 Temmuz 2021, Salı 05:48
Kardeş Bosna Hersek ve Azerbaycan a hala pasaportla giriliyor dikkatinizi çekmek istiyorum
Lina Naz
20 Temmuz 2021, Salı 02:55
İlden ile seyahat ediyoruz da her yeri gördük de her şey muhteşemde başka ülkeler kaldı
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha