Türk otelciler Sırbistan pazarını değerlendirdi

Türk otelciler Sırbistan pazarını değerlendirdi
24 Şubat 2018, 01:58
TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Barın Hotel Genel Müdürü Ayhan Hacıbektaşoğlu, ITTFA Belgrad 2018 Fuarı’nı Turizm Ajansı’na değerlendirdi. İşte bu yılki fuara ve Sırbistan pazarında yaşanan son gelişmelere ilişkin ayrıntılar…

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) bu yıl 40.’sı düzenlenen ITTFA Belgrad 2018 Fuarı’ndaki standıyla Türkiye otelcilerini temsil etti. Fuara TÜROB adına katılım gösteren TÜROB Yönetim Kurulu üyesi ve Barın Hotel Genel Müdürü Ayhan Hacıbektaşoğlu, bu yılki fuarı ve Sırbistan pazarında yaşanan son gelişmeleri Turizm Ajansı’na değerlendirdi. Hacıbektaşoğlu, Sırp turist profiline ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Belgrad’da düzenlenen fuara iki yıl önce de katılım gösterdiğini belirten Hacıbektaşoğlu, iki yıl önceki fuarın Türkiye açısından talihsiz bir şekilde başladığını, o dönemde Türkiye’de yaşanan terör saldırılarından bir tanesinin fuarın ilk gününe denk gelmesi nedeniyle kötü bir fuar geçirdiklerini söyledi.

İki yılın ardından Sırbistan pazarı yeniden yükselişte

Geçtiğimiz seneki fuara yönelik de Türk katılımcılardan edindiği bilgiler doğrultusunda benzer bir tablonun yaşandığını dile getiren Hacıbektaşoğlu; bu sene ise Türkiye standına yönelik oldukça yoğun bir ilginin söz konusu olduğunu, Türkiye ve İstanbul’a yönelik önemli bir talep olduğunu belirtti.

Ayhan Hacıbektaşoğlu, bu sene için İstanbul otelleri olarak Sırbistan pazarından oldukça umutlu olduklarını söyledi.

TÜROB Nisan ayında Balkanlara çıkarma yapacak

Pazar çeşitlendirmesi açısından TÜROB’un Sırbistan ve diğer Balkan ülkelerine yönelik yürüttüğü çalışmalar hakkında da bilgiler veren Hacıbektaşoğlu, yakın dönemde yapılacak olan çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

“Nisan ayında Makedonya ve Sırbistan’da birer workshop düzenleyeceğiz. Bu organizasyonlar ile bu ülkelerdeki Türkiye’ye yönelik talebi hareketlendirmek, ülkemizin tanıtıma katkı sağlamak ve pazarlarımızı çeşitlendirmek istiyoruz. Fuarların da katkısı göz ardı edilemez fakat workshoplar’da bire bir görüşmeler daha etkili ve daha sağlıklı oluyor. Bu yüzden TüROB olarak bu çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz.”

“Sırplar oteli yormayan müşterilerdir”

Sırbistan pazarında İstanbul’a yönelik artan bir ilginin söz konusu olduğunu söyleyen Hacıbektaşoğlu, Sırp turist profili hakkında da açıklamalarda bulundu.

Sırp turistleri, Ortadoğu ve Arap müşterilere nazaran oteli yormayan müşteriler olarak nitelendiren Hacıbektaşoğlu; Sırpların Avrupalı turiste benzer yapıya sahip olduğunu ve bu müşteri kitlesi içerisinde değerlendirilebileceğini ifade etti.

Ercan Ukay: En önemli sıkıntımız Sırbistan pazarında fiyatların düşük seviyede seyretmesi

Grand Hilarium Hotel Genel Müdürü Ercan Ukay ise son dönemde özellikle; Yenikapı bölgesinde yer alan otellere yönelik, Sırp turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini ve bir günde otel genelinde Sırp turistlerin, 10 – 15 oda seviyesine ulaştığını söyledi.

Bundan sonrası için de Sırp turistlerin İstanbul otellerine yönelik ilgisinin giderek artacağını belirten Ukay; bu pazarda karşı karşıya oldukları en önemli sıkıntının fiyatların düşük seviyelerde izlemesi, bu fiyatları yükseltmek için çalıştıklarını ama düşük fiyat seviyesi nedeniyle çalışmadıkları pek çok acentenin olduğunu söyledi.

“Arap ve Ortadoğulu turist kurtarıcımız oldu”

2018 yılı için genel değerlendirmelerde bulunan Ercan Ukay, bu yıl Batı ülkelerinden gelecek ziyaretçilerin artmasıyla geçtiğimiz iki yıl boyunca otellerdeki Ortadoğu, Arap ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen ziyaretçilerin hegemonyasının kırılacağını, İstanbul otellerinin müşteri portföyü açısından yeniden çeşitlenmeye gideceğini söyledi.

Geçtiğimiz iki yılda Arap ve Ortadoğulu turistlerin İstanbul otellerinin kurtarıcısı olduğuna dikkat çeken Ukay; bu sene farklı pazarlardan gelecek turistlerle otellerin çalıştığı pazarların çeşitleneceğini ifade etti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha